Gebelikte Sivilceler

Gebelikte ciltte, özellikle yüz bölgesinde meydana gelen gebelik maskesinin dışında ortaya çıkan bir diğer cilt rahatsızlığı ise sivilcelerdir. Gebelik döneminde ortaya çıkan hormon değişiklikleri ve düzensizlikleri ciltte salgılanan yağ miktarını arttırmaktadır. Bu da ciltte  sivilce ve akne oluşumuna neden olur.

Sivilcelere Çözüm

Sivilcelere Çözüm

Özellikle normalde de yağlı bir cilde sahipseniz vücutta salgılanan yağ miktarının artmasıyla yüzünüzde ciddi sivilce problemleri meydana gelebilir. Bu problem canınızı sıkacak boyutlarda ise doktorunuza danışmadan kesinlikle kendiniz çeşitli ilaç ve yöntemlerle müdahalede bulunmamalısınız.

Gebelikte Sivilce Problemi İçin Ne Yapılabilir?

Sivilce

Sivilce

 Ağır makyajdan ve bilmediğiniz kozmetik ürünleri kullanmaktan mutlaka kaçınmalısınız. Eğer işiniz gereği bakımlı olmak zorundaysanız ve her gün makyaj yapıyorsanız cildinizin temizliğine özen göstermelisiniz. Kükürtlü cilt temizleme ürünlerini kullanarak cildinizin salgıladığı yağ miktarını azaltabilmeniz mümkün.

Normalde de önerilmeyen sivilceyi sıkma eylemi, gebelikte de şiddetle karşı çıkılan bir durumdur. Gebelikte hassaslaşan cilt böyle bir durumda enfeksiyon kaparak daha büyük problemlere neden olabilir.

Sivilce İzleri

Sivilce İzleri

Doktorunuza danışarak gidebileceğiniz bir cilt doktoru size yapabileceğiniz şeyleri söyleyecektir. Normal zamanda sivilce problemi için kullandığınız ilaçları gebelik döneminde kullanmaya devam etmemelisiniz.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir