Paranoya Nedenleri Nelerdir?

Paranoy, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak kişilerde meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Aile içi ilişkilerde problemler yaşanması ve stresin yoğun olarak hissedilmesi de kişinin paranoyalar üretmesine sebebiyet verebilir. İnsanlar bazı dönemlerde diğer insanların kendileri haklarında olumsuz konuştukları düşüncelerine kapılabilirler. Fakat bu düşünceler süreklilik halini aldıysa durum artık paranoyak bir hal almış demektir.

Paranoya Belirtileri Nelerdir?

Paranoya rahatsızlığı olan kişi sürekli olarak insanlar tarafından sömürüldüğü hissi ile yaşamaya başlar. Diğer insanlara karşı yoğun bir kin tutar ve karşı tarafı kırmaktan hiçbir zaman çekinmez.

paranoya

paranoya

İş arkadaşlarından ve diğer arkadaşlarından artık kuşku duymaya başlanır. Güven duygusu tamamen ortadan kalkmıştır ve kimseye karşı güvenemeyecek hale gelinmiştir. Kişi eğer evli ise veya sevgilisi var ise paranoyalardan dolayı ilişkisi bitme noktasına gelebilir.

paranoya belirtileri

paranoya belirtileri

Bu tür belirtiler arasından bazılarını yaşadığınızı düşünüyorsanız ve kuşkulu davranışlarınız artık yaşam tarzınız haline geldi ise vakit kaybetmeden uzman bir doktora gitmeniz gereklidir. Paranoya ile birlikte majör depresyon, alkol ve madde bağımlılığı gibi rahatsızlıklar da meydana gelebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.