Gömlek Nasıl Kombinlenir?

Gömlek, hem kadınların hem de erkeklerin giyebileceği, belki de her şartta ve durumda giyilebilen, farklı tarzlara müsait bir giysi parçasıdır. Gömleği seçerken kumaşın türüne, rengine, kesim modeline, hangi parçayla kombin yapılacağına dikkat etmek gerekir. Çoğu zaman kurtarıcı bir giysi olan gömleğin uyumuna iyi dikkat etmek lazım. Moda sürekli değişen ve kendini tazeleyen bir sektör olduğu için gömlek seçerken dönemin modasına da bakmak fayda sağlayabilir.

Erkeklere göre gömlek seçimi

Erkeklerin iş hayatında çoğunlukla seçtikleri bir parçadır gömlek. Takım elbisenin içine ya da sadece gömlek ve kumaş ya da keten pantolonla giyilebilir. Takım elbisede renk uyumu ve kumaşın türü önemlidir. Genelde siyah takım elbisede beyaz gömlek veya lacivert takım elbisede açık mavi gömlek tercih edilir. Günümüz modasında artık ekose kumaştan takım elbiseler de görmek mümkün, bu tip takımlarda kumaşın rengine uygun sade, deseniz bir gömlek tercih etmek güzel olacaktır. Bir başka gömlek kullanımı ise kolları kıvrılmış, önü açık bırakılmış, içine salaş ve tek renk bir tişört giyilerek yapılan bir tarzdır. Bu daha çok günlük hayatta tercih edilen, arkadaşlarla buluşmaya giderken giyilen ya da serbest meslekte çalışanların giyeceği bir tarzdır. Bunun altına siyah bir keten ya da kot pantolon giyilebilir. Bilekte birkaç parçadan oluşan bileklikler kullanılabilir. Rahat ve tarz görünmek için güzel bir stil olacaktır. Bir diğer gömlek türü ise oduncu gömleğidir. Genelde kışın, soğuk aylarda tercih edilen oduncu gömleği ile yine siyah bir keten ya da bir kot pantolon giyilirse kışın soğuk günlerinde şık bir tarz yakalanacaktır. Belki de gömleğin bir köşesini pantolonun içine sokarak ya da üst düğmelerini açık bırakarak da bu giyim çeşitlenebilir. Moda, her koşul için sınırsız sayıda seçenek sunmaktadır.

Kadınlara göre gömlek seçimi

Kadınlarda ise gömlek seçimi ve diğer parçalarla uyumu daha çeşitlidir. İş hayatında desensiz ve sade renk bir gömlekle o rengin zıttı bir kalem etek giyilebilir. Fizik yapısı uygun değilse diz üstü geniş etek de uygun olacaktır. Etek yerine pantolon da tercih edilebilir. Zevke göre boru paça pantolonlar ya da daha salaş görünmek için bol kesim pantolonlar giyilebilir. Bu kıyafetler işin türüne ve ortamına göre değişmektedir. Eğer günlük hayatta gömlek giyilecekse yine kolları kıvrılarak ya da düğmeleri bilerek yanlış takılarak farklı bir tarz elde edilebilir. Bu şekilde daha dağınık ve salaş görünmek mümkün olacaktır. Bunun altına dar bir mini etek, bilek üstü biten iki parçalı dar kesim bir etek, yine bol paçalı bir pantolon, siyah bir keten veya kot pantolon giyilebilir. Ayrıca oduncu gömleğini de yine kadınlar da giyebilir, altına sert kumaştan bir kot pantolon ve kaba botlar giyilebilir. Daha erkeksi görünmek için güzel bir kombin olacaktır.

Sonuç olarak

Gömlek, kadınların ve erkeklerin günlük hayatta giyebilecekleri, kurtarıcı bir paçadır. Kombin türü ise modaya uygun olarak değişmelidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir