Çocuk Gelişimi Ve Oyuncak

Çocuk gelişiminin en önemli unsurlarından biri oyuncaktır. Çocukların zihinsel, bedensel, psiko-sosyal gelişimine katkısı olan; bunun yanında çocukların hayal gücünü geliştiren ve yeteneklerinin açığa çıkmasını sağlayan her türlü metaryele oyuncak denir. Oyuncaklar değişik renklerden, metaryellerden ve özelliklerden oluşabilmektedir. Çok çeşitlilik arz eden oyuncak ürünlerinin neye hizmet ettiği önemli bir konudur.

Anne ve babalar oyuncak alırken, oyuncağın merak uyandırıcı özellikte olmasına, ince motor ve kalın motor kaslarını çalıştırmasına, hayal gücünü artırıcı özellikte olmasına özen göstermelidir. Çocuklar için oyuncak onun zihinsel, bilişsel, bedensel ve sosyal yönden gelişimini sağlayacak araçlardır. bu nedenle çocuğun etrafındaki tüm metaryel onun için eğitici oyuncak olabilmektedir. Sitemizde çocuklarınızın gelişimine katkı sağlayan her türlü eğitici oyuncak bulunmaktadır.

Oyuncak seçimi yaparken dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar vardır:

Oyuncak çocuğun yaşına uygun olarak seçilmelidir.

Çocuğun her türden farklı gelişim alanlarına katkı sağlayabilecek eğitici oyuncak türleri seçilmelidir.

Oyuncaklar kum, kil, su, ahşap vb. doğal malzemelerden üretilmelidir.

Seçimi yapılacak eğitici oyuncak türünün çeşitli oyunlarda farklı amaçlarda kullanılabilmesi gereklidir.

Çocuğun yaratıcılığını ortaya çıkaran çocuk oyuncakları çocuğun hayal gücünü geliştirebilmelidir.

Çabuk kırılan (cam veya metal parçalar içeren) ve çocukların güvenli bir şekilde oynamasına engel olacak materyelden üretilmiş çocuk oyuncakları alınmamalıdır.

Çocuklarda şiddet davranışlarını tetikleyebilecek silah, bıçak, kılıç gibi çocuk oyuncakları alınmamalıdır.

Tüm bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda, çocuk oyuncakları çocuğun gelişim dönemine uygun seçilmezse, çocuğun ilgisini çekmediği gibi onu mutlu da etmez. Bu nedenle oyuncak seçerken, çocuğun neye ihtiyacı olduğunu bilmek gereklidir. Yani çocuğun gelişimsel düzeyinin ne olduğunu bilmek oyuncak seçiminde büyük rol oynamaktadır. Çocuğun gelişim düzeyinin altında bir oyuncak ile oynaması gelişimine katkı vermeyecektir. Çocuğun gelişim düzeyinin üstündeki bir oyuncak türü ise, çocuğun kendisini yetersiz hissetmesine ve hayal kırıklığı yaşayıp üzülmesine neden olmaktadır.

Yaş Gruplarına Göre Oyuncak Seçimi

2-3 yaş aralığındaki çocuklar genellikle çevrelerindeki şeyleri taklit etmeye başlarlar. Bu sebeple, bebek (kadınsı özelliklerin makyaj vb. fiziksel özelliklerin bulunmadığı daha çocuksu görünen bez bebekler), mutfak malzemeleri, çapa, kürek, tırmık gibi bahçe malzemeleri, çekiç ve tornavida gibi alet oyuncakları, tren yolu vb. ulaşım araçları (tahta malzemeden yapılmış ve çocuk tarafından birleştirilebilir özellikte olan), doktor araç gereçleri gibi oyuncaklar bu yaş grubuna uygun oyuncak türleridir.

3-4 yaş aralığındaki çocukların motor gelişimlerini desteklemek amacıyla 4 tekerlekli bisiklet türleri, sallanan at, pedallı araba gibi erkek ve kız oyuncakları tercih edilmelidir. Bununla birlikte yap boz oyuncakları, hafıza kartları, büyükten küçüğe dizilebilen bloklar ve küpler, oyun hamurları bu yaş grubuna uygun erkek ve kız oyuncakları türleridir.

4-5 yaş aralığındaki çocuklar sosyalleşme dönemindedir. Bu nedenle grup halinde oynanabilen erkek ve kız oyuncakları seçilmelidir. Örneğin evcilik oyuncakları, legolar, yapboz oyuncakları, kutu oyunları bu yaş gruplarına uygun oyuncak türleridir. Ayrıca çocuğun hafıza gelişimine katkı sağlayacak eşleştirme oyuncakları ve oyun hamuru türleri tercih edilebilmektedir.

5 yaş ve üzeri çocuklar için destek tekerlekleri olan bisikletler tercih edilmektedir. Böylece motor becerileri gelişme göstermeye başlar. Boyama, kesme ve yapıştırma vb. artık malzemelerden yeni bir şeyler oluşturma gibi etkinlikler bu yaş grubuna uygun erkek ve kız oyuncakları türleridir.

Sonuç Olarak

Oyuncaklar çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını ortaya çıkarırken diğer taraftan gelişimsel olarak da çocuğa önemli katkılar sağlamaktadır. Sağlıklı çocuklar yetiştirmenin önemli unsuru onlar için doğru oyuncak seçmektir. Sitemizde her yaşa ve gelişim düzeyine uygun oyuncaklara ulaşabilir ve güvenle çocuğunuzu büyütebilirsiniz.

Oyuncaklar için https://www.oyuncakcekmecesi.com/ tıklayın.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir