Google Hakkında En ilginç 10 Bilgi

Dünyanın en büyük arama motoru ve teknoloji devi olan Google’ın kuruluş serüveni, Ocak 1996’da Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi doktora öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin’in bir araştırma projesi geliştirmesiyle başladı. Siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin önemini tahmin eden ikili ilk olarak “BackRub” ismini verdikleri arama motorunu daha sonra 15 Eylül 1997’de “Google” olarak değiştirdi.

Page ve Brin bu ismi koyarken arama motorlarının büyüklüğünü ve sınırsız bir veriyi temsil ettiğini belirtmek için, 1 rakamı ve 100 adet sıfırın birleşmesinden oluşan “googol” sayısından yararlanmışlardır. Dünyanın bilgisini düzenleyip herkesin erişimine sunarak yararlı olmak üzerine bir misyona sahip olan Google hakkında birçok ilginç bilgi de bulunmaktadır. Bunlar;

Google’ın ilk ofisi kiralık bir garajdı; Eylül 1998’de Susan Wojcicki’nin garajını kullanarak Google’ı hayata geçiren Page ve Brin ikilisi, şirketin kurulumunda büyük rolü olduğunu düşündükleri Susan Wojcicik’yi ilk olarak şirketin pazarlama müdürü daha sonra ise YouTube’un CEO’su konumuna getirdiler.

Google’ın keçileri var; Google bahçesinde bulunan çimleri gürültülü makinalar ile biçtirmek yerine zaman zaman 200 adet keçi kiralayıp o keçilere bahçeyi biçtiriyor.

Google ile yapılan aramalar; Google üzerinde bir günde yapılan aramaların %16’sının Google’ın daha önce hiç karşılaşmadığı aramalar olduğu saptandı.

Kendimi şanslı hissediyorum butonu; Google kendimi şanslı hissediyorum butonu sayesinde her yıl yaklaşık olarak 110 milyon dolar kaybediyor.

Google görseller ile rekor kırdı; 2001 yılında görsel arama hizmetini kullanıcılarına sunan Google daha ilk günden 250 milyon arama gerçekleştirerek bir rekora ima atmıştır.

241543903; Google arama motoruna 241543903 yazıp görsellere girdiğinizde kafasını buzdolabına sokan insanlar görürsünüz.

Pacman; Google arama çubuğuna ‘google.com/pacman’ yazarsanız çocukluğunuzda oynadığınız atari oyunlarından Pacman’i Google logosu üzerinde oynayabilirsiniz.

Google çalışanlarına değer verir; Bir Google çalışanı vefat ettiğinde eşi 10 yıl süre boyunca maaşının yarısını almaya devam ediyor. Ayrıca çocukları varsa onlara da 19 yaşına gelene kadar 1000 dolar ödeme yapıyor.

Google ofislerinde her 45 metrede yiyecek bulabilirsiniz; Çalışanları için ücretsiz olan bu yemek bolluğu oldukça seviliyor.

Yerçekimsiz Google; arama çubuğuna “Google Gravity” yazıp kendimi şanslı hissediyorum butonuna tıkladığınızda arama sonuçları birden yere düşecektir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir