Halıları Silmek Halı Temizliği İçin Yeterli Mi?

Halıları silerek temizlemek geçici bir çözümdür. Elektrikli süpürgenizin temizliği ise yüzey kirlerini halılarınızdan uzak tutmanın en iyi yoludur. Burada halı nasıl silinir? sorusu karşımıza çıkıyor. En basit ve sağlıklı çözüm duru suya beyaz sirke karıştırarak halı silmek iyi bir yöntemdir.

Halı silme, çoğunlukla yeni oluşan lekelere arap sabunu ile müdahale etme esnasında gerçekleşiyor. Halılarınızı ve kilimlerinizi yılda en az iki kez profesyonel temizlik öneririz. Ancak evcil hayvanınız, çocuklarınız veya sigara içme alışkanlığınız varsa, her üç ayda bir temizletmeniz daha iyi bir çözümdür. Bu, halılarınızı kirden arındıracak ve mümkün olan en iyi şekilde tutacaktır.

Profesyonel temizlik, halılarınızı uzun süre korumanın ve kısa sürede yıpranmasını önlemenin uygun bir yoludur. Acil durumlarda ise, halılarınızdaki lekelerin üzerine karbonat döküp mikro fiber bezler ile temizliğini yapabilirsiniz.

Düzenli Aralıklarla Halıları Silmek Temizlik Süresini Uzatır

Evinizdeki halı, yaşam alanınızın önemli bir bileşenidir. Ek olarak, halınız oldukça büyük bir parasal yatırımı temsil eder, bu nedenle mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını istersiniz. Evinizde hijyen sağlamanın ilk adımı öncelikle halınızı toz ve kirlerden arındırmaktır.

Halınızın en iyi şekilde görünmesini ve performansını sürdürmesini sağlamak için her 12 ila 18 ayda bir profesyonel olarak derinlemesine temizlenmesi önerilir. Bazı evlerde her 6 ila 12 ayda bir profesyonel halı temizliği gerekebilir. Bu gerçekten yaşam tarzınıza ve kişisel tercihlerinize bağlıdır.

Düzenli Olarak Vakum Yapıyor Musunuz?

Haftada en az bir kez elektrik süpürgesi ile süpürmek halınızın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, vakumlamanın halı yüzeyindeki gevşek parçacıkları daha derine yerleşmeden ve lifleri aşındırmaya başlamadan önce temizlemesidir. Ancak ne sıklıkta süpürürseniz süpürün, halınızdaki derin tozu ve kiri çıkarmak için eninde sonunda profesyonel bir halı temizleyici çağırmanız gerekecektir.

Evinizde Alerjisi Olan Var Mı?

Halı lifleri bir filtre görevi görür ve havada yüzen toz ve alerjenlerin çoğunu toplar. Aylar geçtikçe, bu alerjiye neden olan parçacıklar halı liflerinde birikebilir. Daha sonra halının üzerinden geçildiğinde bu parçacıklar tekrar havaya karışacaktır. Sağlıklı bir yaşam ortamını eski haline getirmek için bu alerjenleri yalnızca kapsamlı bir temizlik ile ortadan kaldırabiliriz. Ayrıca, alerjiler kronikse, tekrarlayan semptomların hafifletilmesine yardımcı olmak için sık sık temizlik yapılması gerekir.

Halı Üzerinde Evcil Hayvanlara İzin Veriyor Musunuz?

Evinizi evcil hayvanlarla paylaşıyorsanız, düzenli temizlik çok önemlidir. İyi eğitimli evcil hayvanlar bile bazen ortalığı karıştırabilir. Evinizdeki dış mekânın kiri ve yanı sıra evcil hayvanlar, halınıza idrar, dışkı ve kusmuk da bırakabilir. Bu gibi kazalar sadece hoş olmayan lekelere yol açmakla kalmaz, aynı zamanda son derece inatçı lekeler ve nahoş kokular da sebep olur. Profesyonel temizliği, evcil hayvanların ürettiği biyolojik lekeleri ve kokuları etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

Evinizde Küçük Çocuklarınız Var Mı?

Çocuklar neredeyse lekeler ve dökülmeler oradadır. Çamurlu ayak izleri, meyve suyu veya parmak boyası olsun, ebeveynler ve bakıcılar halının temiz görünmesini sağlamakta gerçekten zorlanabilir. Ayrıca bebekler ve çocuklar genellikle halının üzerinde çok zaman geçirirler, bu yüzden her zaman temiz olmasını istersiniz. Çevre dostu temizlik maddesi kullanan bir profesyonel halı yıkama firması çocuklarınızı toksinlerden ve tahriş edici maddelerden korurken tozu da temizleyecektir.

Ayakkabıların İçeride Giyilmesine İzin Veriyor Musunuz?

Ayakkabılar sadece kiri takip etmekle kalmaz, aynı zamanda küçük kum parçacıklarını da beraberinde getirir. Bu, halı liflerinin erken aşınmasına neden olabilir. Hanenizde ne kadar çok insan varsa, halınız o kadar çabuk kirlenir. Bu kir ve kumlar periyodik olarak elektrikli süpürge ile tozları alınarak yapılmalıdır. Ayrıca oluşan lekeleri beyaz sirke ve temiz bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.

Halıların Yıpranmasını Engeller

Halılar güzel ve rahat göründükleri kadar çabuk kirlenme eğilimindedirler. Her türlü kiri emen ve temizlemeyi zorlaştıran sünger gibidirler. Daha da kötüsü, en sevdiğiniz halınızın yırtılmaya ve yıpranmaya başlamasıdır. Evinizde dolaşırken, tekrar tekrar kullandığınız bir çizgi olduğunu fark edeceksiniz. Bu yürüme şekli, halınızda bazı yerlerin daha yassılaşmasına neden olur. Halı lifleri yıprandığında, kirin halıda daha fazla kalmasına izin verir. Bu kalıcı hasar oluşturur ve temizlemeyi zorlaştırır.

Halınızın Zarar Görmesini Önlemenin Püf Noktaları

 1. Halıyı Düzenli Olarak Temizlemek

  Halınızın yıpranmaması için gösterilen çabalara rağmen, kazalar meydana gelir. Halının üzerine içecek veya yiyecek döküldüğünde, kapsamlı bir süpürme yaptığınızdan ve etkilenen bölgeyi iyi temizlediğinizden emin olun. Halıları temizlemek için kaliteli ürün kullanmanız önerilir. Halı temizleyiciler, halının yıpranmasına ve kirli görünmesine neden olan polen, toz ve kalıntıları etkili bir şekilde temizler. Ayrıca temizliğinizin ardından hemen halınızı kurumasına izin verin.

 2. Halı Kaplamaları Kullanın

  Bazı halı üreticileri, müşterilere halının aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklı olmasına yardımcı olan kaplama ürünleri sağlar. Kaplama, halının daha uzun süre dayanmasını sağladığı için önemlidir. Ancak, kaplamanın halıyı tüm zararlı faktörlerden korumayacağını ve periyodik olarak yeniden uygulanması gerektiği bilinmelidir.

 3. Ağır ve Keskin Nesneleri Halının Üzerine Sürüklemekten Kaçının

  Ağır cisimlerin halı üzerinde sürüklenmesi özellikle yer değiştirirken önemli bir risk oluşturmaktadır. Halı hızla hasar görebilir. Mobilyaları yeniden düzenlerken veya eve yeni eşyalar eklerken, ağır nesneleri hareket ettirirken halıyı korumak için bez kaplama kullanmak akıllıca olacaktır.

 4. Klima Filtrelerini Düzenli Olarak Değiştirin

  Klimanızdaki filtreler kir, toz, polen ve diğer kalıntıları evinizden uzak tutma işlevi görür. Filtreler değiştirilmediğinde işlevselliği bozulur. Verimli çalışmayı durdururlar ve kir halı liflerinde sıkışıp kalır.

 5. Yoğunluk Olan Alanlarda Kilim Kullanın

  En sevdiğiniz halınızı kilim ile koruyarak yıpranmamasını sağlayabilirsiniz. Halılar, trafiğin yoğun olduğu yerlere stratejik olarak yerleştirilebilir. Hızlı aşınma ve yıpranmaya dayanıklı kilimler ile halınızı koruyabilirsiniz. Kilimler pahalı değildir, bu nedenle birkaç uygun fiyatlı kilim alarak sevdiğiniz halıya zarar verme riskini önleyin.

Ayrıca kilimlerin temizlenmesi halılara göre zahmetsizdir. Kir ve tozdan kurtulmak için kilimleri sarkıtabilir, profesyonelce temizlenmelerini sağlayabilirsiniz. Halınızı evinizde bulunan ürünlerle halı temizleme tozu yapabilir ve yeni oluşan lekeler üzerinde kullanabilirsiniz.

Halılarınızı Düzenli Aralıklarla Yıkatmalısınız

Halınızın en iyi şekilde görünmesini ve performansını sürdürmesini sağlamak için her 12 ila 18 ayda bir profesyonel olarak derinlemesine temizlenmesini öneririz. Bu önerilen sıklığın yalnızca genel bir yönerge olduğunu ve özel koşullarınıza göre değişebileceğini unutmayın. Örneğin, bazı evlerde her 6 ila 12 ayda bir profesyonel halı temizliği gerekebilir. Bu gerçekten yaşam tarzınıza ve kişisel tercihlerinize bağlıdır.

Beşerler Halı ve Koltuk Yıkama Hizmetleri

Evinizi veya ofisinizi her zaman olmasını istediğiniz temiz ve mutlu bir yere dönüştürmek için buradayız. İzmir Halı Yıkama olarak beklentilerinizi aşacak çalışma standartlarına sahip bir şirketiyiz. Son derece güvenilir ve hepsinden önemlisi, temizlikte mükemmel olandır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir