Hangi Besinler Ne Zaman Tüketilmelidir?

Sağlıklı beslenmek için doğru beslenmenin yanı sıra doğru beslenme şeklini doğru zamanda uygulama da çok önemlidir. Doğru bir beslenme şekliyle doğru zamanda öğünlerinizi tüketmeniz, sizi hem çeşitli hastalıklar koruyor hem de kilo almayı engelliyor.

Bazı insanlar günün her öğünü yemek yemez ya da bazı insanlar kahvaltı öğününü meyve ve posalı içeceklerle geçirirler. Nasıl bir tercihiniz olursa olsun bu seçimler dengeli olmalıdır. Her ne kadar toplumda “ Kahvaltı öğünlerin yapı taşıdır”, “Kahvaltı öğününü atlamayın” gibi bir anlayış benimsenmiş olsa da aslında önemli olan, öğünleri verimleri geçirebilmektir.

kahvaltı tabağı

kahvaltı tabağı

Her insan sabahları belli bir iştaha sahip olamayabiliyor bu durumda yapılması gereken en iyi şey lifli takviyeli meyveler tüketerek öğle öğününü daha sağlam ve donanımlı geçirmek olacaktır. Bu denge tamamen sizin isteğinize ve durumunuza göre kişiseldir.

Kahvaltı ve Öğle Yemeği Nasıl Olmalıdır?

Kahvaltıda mutlak surette vücudu yoran yağlı ve şekerli besinlerden kaçınmalısınız. Az yağlı, tam buğday ekmeği ve bol yeşillik ve diğer kahvaltılıkları tercih etmelisiniz.

tam buğday ekmeği

tam buğday ekmeği

Öğle yemeğinde enerjinin çok iyi dengelenmesi için proteine yönelmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey gün ortasında sindirimi zor gıdalardan kaçınmanız gerektiğidir. Sindirimi zor gıdalar hem gün içerisinde yorar hem de mide rahatsızlıkları yaratarak gün verimini azaltır. Dolayısıyla öğle öğünü için hem enerjinizin büyük bir bölümünü karşılayabilmeli hem de sindirimi kolay besinler tüketmelisiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir