Hayvanlar Neden Sürü Halinde Yaşar?

Hayvanların sürü halinde yaşamasının birçok nedeni olabilir. Sürü davranışı gösteren hayvanlar hem otçul hem de etçil hayvanlar olabilir. Peki, hayvanlar neden sürü olarak yaşar? Sürü olma davranışı hayvanların içgüdüsel olarak gerçekleştirdikleri bir eylemdir, toplu göç etmelerine, nesillerinin devamını sağlamaya, avlanma kabiliyetlerine, korunma olanaklarına imkan tanımaktadır. Sürü olmak bireysel var olmanın ötesinde kitlece hareket edip kitlenin bir parçası haline gelmek anlamı taşır. Sürü olan hayvanlar içerisinde birbirinden farklı türlerde hayvanlar görmekteyiz.

Sürü Halinde Yaşayan Hayvanlar

Deniz canlıları içerisinde balıkların, bazen de avcı konumundaki balinaların sürü halinde yaşadığını gözlemliyoruz, uçan canlılar içerisinde kuş sürüler halinde olduğunu belki de her gün görmekteyiz, vahşi doğada kurtların, aslanların, sırtlanların sürü davranışında bulunduğunu, otçul hayvanlardan koyunların, atların, ineklerin, antilopların, zebraların vb. hayvanların sürü halinde yaşamlarına devam ettiğini biliyoruz. Bu hayvanların sürü davranışı göstermesinin kendi içlerinde nedenleri var.

Hayvanlar Neden Sürü Halinde Yaşar?

Otçul hayvanların sürü halinde yaşaması vahşi doğada gelebilecek tehlikelere karşı korunmalarına büyük bir imkan sağlamaktadır, hayvanlar onlara saldırma potansiyeli olan etçil canlılar karşısında tek bir beden gibi görünebilir, zebralar bunun en güzel örneğidir siyah beyaz desenleri etçil hayvanların kafasını karıştırmaktadır ve onları dış etkilere karşı korur. Daha başka bir neden hayvanların sürü halinde olması göçlerini kolaylaştırır, yavrularına güvenceye alır ve yavrulama potansiyelini arttırır, çünkü sürü içerisinde dişi ve erkek hayvanlar bulunur bu durum tek başına dolanan bir hayvanın eş bulmasından çok daha kolaydır.

Deniz canlılarında da durum buna benzerlik gösterir. Balıklar bir bütünlük, ahenk içerisinde yüzerken avcılara karşı tek vücut gibi görünmek isterler, katil balinalar avlarını sürüyle avlarlar bu onların avının başarı oranını arttırır. Penguenler bulundukları soğuk iklim koşulları nedeni ile sürü halinde yaşayıp ısınmak için çember oluştururlar çember içerden dışarıya sıcaklık sağlamaktadır. Karada avcı konumunda olan vahşi hayvanlar ise yaşamlarını devam ettirmek eş bulmak gibi nedenler sayesinde otçul hayvanlar ile benzer nedenlerden sürü davranışı göstermektedir, kurtlar buna çok iyi örnektir hem avlanmak hem besin için sürü halinde yaşarlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir