Makyaj Bazı Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Makyaj bazları cildi pürüzsüzleştirerek fondötenin, pudranın veya BB kremlerin örtücülüğüne katkıda bulunup, bu ürünlerin ciltte daha iyi görünmesini sağlarlar. Kapatıcı görevi olan malzemelerin kalıcılığını arttırıp, makyajın uzun süre aynı şekilde kalmasını sağlarlar.

Neden Makyaj Bazı Kullanmalıyız?

Makyaj bazları kapatıcı ürünlerin ciltte daha iyi görünmesini sağlarken, sivilce, leke ve aknelerin gizlenmesine de yardımcı olurlar. Makyaj bazı üzerine uygulanan kapatıcılar ciltte rahatça dağılır ve yüzde kalıp gibi durmayan, yumuşak bitişli bir görünüm oluşturur. Makyaj bazının pürüzsüz bir makyaj için ne kadar önemli olduğunu göstermek amacıyla portakal testi yapılmıştır. Portakalın bir tarafına makyaj bazı, üzerine de fondöten sürülmüştür. Diğer tarafına ise sadece fondöten sürülmüştür. Bazın olduğu taraf daha pürüzsüz bir görüntü oluşturmuş ve makyaj bazının önemi bu testte görülmüştür.

Makyaj Bazının Özellikleri Nelerdir?

Makyaj bazları ciltteki renk eşitsizliklerini giderir, cildin her yerinin aynı tonda olmasını sağlar. Özellikle burun ve ağız kenarlarındaki kızarıkların giderilmesinde büyük rol oynarlar. Baz üzerine uygulanan makyajın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlarken, cildi kadifemsi bir görüntüye kavuşturur. Bazı uygularken en önemli nokta, ince ve az şekilde sadece gereken yerlere sürmektir.

Makyaj Bazının Kimler Kullanabilir?

Makyaj bazını her cilt tipine sahip kadın kullanabilir. Kuru ciltler kapatıcı sürdüklerinde gün içinde kapatıcının pul pul dökülmesi sıkıntısını yaşamışlardır. Yağlı ciltler ise kapatıcı sürdükten sonra ciltlerinin daha çok yağlandığını görmüşlerdir. İşte bunların önüne geçmek için makyaj bazı devreye girmektedir. Makyaj bazı ciltle kapatıcı arasında bir katman görevi görür ve teni pürüzsüzleştirir.

Yağlı cilde sahip olanlar mat görünüm veren bazlar kullanmalıdırlar. Özellikle T bölgesindeki yağlanmanın önüne geçmek için kapatıcı öncesi bu bölgeye baz uygulanmalıdır. Mat ve kuru cilde sahip olanlar cilde doğal bir ışıltı veren bazları tercih etmelidirler.

Kızarıklık ve sivilce problemi olan kişiler ise renk eşitsizliklerini gidermek için kapatıcı öncesi yeşil renkli makyaj bazlarını kullanmalıdırlar. Yeşil renkteki bu bazlar, tam olarak kızarıklık ve sivilce problemi olanlar için geliştirilmişlerdir. Yeşil makyaj bazı kızarıklıkları nötrler ve cildin tek renk görünmesini sağlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir