Huzursuz Bacak Sendromu Nedir ?

Huzursuz bacak sendromu (restless leg syndrome), bacaklarınızda hareket ettirmek isteği duyduğunuz, rahatsızlık verecek bir duygu oluşturan bir durumdur. Bu sendrom genellikle geceleri daha sık görülür ve uyku kalitesini bozar.

Belirtileri arasında bacaklarda çıplak ayakla yürürken rahatsızlık duyulması, bacakları hareket ettirme ihtiyacı, bacaklarda hissedilen uyuşukluk ve gerginlik gibi belirtiler sayılabilir. Huzursuz bacak sendromu genellikle orta yaş ve üzeri insanlarda daha sık görülür, ancak her yaşta görülebilir.

huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu nedeni tam olarar belirlenememiştir, ancak bazı risk faktörleri belirlenmiştir. Bu faktörler arasında ailede huzursuz bacak sendromu görülmesi, hamilelik, sigara içimi, obezite, kronik ağrı ve stres gibi durumlar sayılabilir.

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilebilir bir durumdur ve belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olacak çeşitli yöntemler vardır. Öncelikle, uyku düzeninizi düzenleyin ve uyku sırasında huzursuzluk yaşamamaya çalışın.

Ayrıca, günlük egzersizler yaparak bacaklarınızın hareketliliğini artırabilirsiniz. Ayrıca, doktorunuzun önerisi doğrultusunda ilaçlar kullanarak belirtilerin azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer huzursuz bacak sendromu belirtileriniz devam ediyorsa, doktorunuza danışarak tedavi seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir