SSD Disk Nedir? Ne İşe Yarar? SSD Disk Türleri Nelerdir?

SSD Disk Nedir? Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda popülerliği ile gündemde olan donanımlardan bir tanesi de SSD (Solid-State Drive) diskler yapısal farklılıklarından dolayı daha hızlı ve güvenilirdir. Genelde NAND adı verilen yongaların yer aldığı SSD’ler disk barındırmadıkları için daha hızlı ve verimli çalışmaktadırlar.

Harddisk (HDD) ile aynı görevi yerine getiren SSD Diskler bilgisayarlarda veri depolama işlemlerini gerçekleştirmektedir. Farklı konektör ve teknolojilere sahip olan SSD Disk modelleri, 6.8 GB/S hıza ulaşabilmektedirler.

SSD Disk Türleri Nelerdir?

SATA, PCIe, M.2, U.2, mSata ve Sata Express olmak üzere SSD Disk türlerini altı ayrı kategoride sınıflandırabiliriz. Performans açısından ciddi farklılıklara sahip olan SATA, PCIe ve M.2 SSD Disk modelleri günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sata SSD Disk modelleri, SATA teknolojisi sebebiyle 600 MB/S ile sınırlandırılmış olup en yavaş SSD Disk türü olarak bilinmektedir. NVMe ( Non-Volatile Memory Express) destekli SSD Disk modelleri ise PCIe ve M.2 SATA konektörü olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. M.2 SATA konnektörlü SSD Disk modellerinin okuma ve yazma hızları, PCIe konnektörlü SSD Disk modellerine göre okuma ve yazma hızları daha düşüktür. Bu nedenden dolayı eğer anakartınız destekliyor ise PCIe konnektörlü NVMe M.2 SSD Disk modellerini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir