Kumanda Panosunun Görevi

Elektrik, günümüzde her alanda ve sektörde kullanılmaktadır. En ufak bir ihmalin maddi manevi pek çok zarara neden olduğu bu tür işlerde güvenlik hat safhada tutulması gereken en önemli kavramdır. Üretim yerinden tüketim yerine gelene kadar pek çok pano ve trafodan geçen elektrik, kullanım alanına göre son tüketiciye ilgili panodan gelmektedir. Bu yazımızda kumanda panosu hakkında çeşitli bilgiler vereceğiz.

Bu tür panolar güvenlik için vazgeçilmez unsurlardır. Elektrik tesisatındaki ölçü aletleri, sayaç, koruyucu kontrol sistemlerinin ve açma kapamaya yarayan anahtarları bünyesinde barındırması nedeniyle güvenliğin temel yapı taşlarını oluştururlar. Böylelikle olası bir ihmal veya arıza durumlarında sistemi kapatan tetikleyici güç bu panodan gelmektedir.

Kumanda panosu motorların çalışıp çalışmadığını da kontrol etmektedir. Meydana gelebilecek arızaların tespiti ve sistemin çalışabilirliğini kontrol etmektedir. Bu tür panolar projelendirme aşamasında 2 farklı yol ile yapılır. Kumanda panolarında güç devresi ve kumanda devresi olmak üzere 2 tip örnek vardır. Bir pano üretimi yapılacaksa imalat aşamasında öncelikle bu tip çizilir ve sonra pano komple olarak düşünülür. Yani bir nevi panonun temel taşları bunlardır.

Pano üzerinde enerji girişi, sigorta, kapalı kontak, stop butonu, start butonu, kontaktör bobini ve nötr hattı bulunur. Bunlar pano için olmazsa olmaz araçlardır. Bu sayede pano, kendi kendisini kapatabilmekte ve olası yangın ve elektrik kazalarının önüne geçebilmektedir.

Ponis Pano, kumanda panosu üretimi yapan bir firmadır. Şirketimiz bünyesinde bulunan çok çeşitli panolardan ve geniş boyut yelpazesinden her daim yararlanabilirsiniz. Ürünlerimiz tüm güvenlik testleri yapıldıktan sonra teslim edilmektedir. Böylelikle ilk olarak güvenlik düşünen firmamız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için https://www.ponispano.com/otomasyon-kumanda-panolari adresini ziyaret edebilirsiniz. Soru ve görüşleriniz için site üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir