Makedonya’nın En Güzel Yerleri

Balkanlar denilince akıllara gelen ilk ülke Makedonya’dır. Avrupa’nın doğusunda yer almaktadır. Atatürk’ün yetiştiği bu topraklar, kültürel ve mimarisi ile insanların kalbine dokunmaktadır. Makedonya’ya gitmeye karar verdiniz ve kaynaklarınız sınırlı ise, size Makedonya’nın en güzel yerlerini detaylı şekilde aktaralım.

Bitola(Manastır)

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı yerdir. Tarih derslerinde sıklıkla duyduğumuz, Manastır Askeri İdadisi Makedonya’da bulunmaktadır. Bu okul günümüzde, müze olarak kullanılmaktadır. Tarihi bir seyahat olsun diyenler için mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

Üsküp-Heykeller Şehri

Makedonya’nın başkenti olan Üsküp, hem tarihi hem de turistlik bir bölgedir. Burada Osmanlı’dan kalma hamamlar, bahçeler ve camiler bulunmaktadır. Görülmesi gereken ilk 3 yer; şehrin ana meydanı olan heykelleriyle ünlü Makedonya Meydanı, meydana Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından 6. Yüzyılda yaptırılan Taş Köprü ile Türk Çarşısı’dır. 

Ohri

Makedonya’nın en güzel şehirlerinden olan Ohri; gölde tekne turu yapabileceğiniz, tarihi sokaklarında dilediğiniz gibi gezebileceğiniz, balık tutabileceğiniz bir yerdir. Burada zamanınızı dolu dolu geçirirken istediğiniz her şeye de ulaşabilirsiniz. Yerleşik bir yaşam yeri olan Ohri, kiliseleri ile meşhurdur. Makedonya tatilinizde uğramanızı tavsiye ederiz.

Matka Kanyonu

Doğa ile haşır neşir olanların hayranlık duyacağı bir rotadır. 5 bin hektarlık kanyonda, dilerseniz kano kiralayarak turlayabilir dilerseniz de uzun bir keşif turuna çıkabilirsiniz. Yol boyunca size; kelebekler, endemik bitkiler, şaşırtıcı mağaralar ve kayalar eşlik edecektir. Mola vermek ve bir şeyler atıştırmak için bir de küçük restoranı bulunmaktadır.

Tetovo(Kalkandelen)

Makedonya’nın küçük şehirlerin olan Kalkandelen, görenlerin hafızalarından çıkaramadıkları bir camiye sahiptir. Duvarları çiçek motifleri ile kaplı cami, Alaca Cami olarak bilinmektedir. Her yıl yüz binlerce turiste kapılarını açan cami, 1438 senesinde Anadolu’dan Makedonya’ya gelen Hurşide ve Mensure kardeşler tarafından yaptırılmıştır.

Mavrovo Milli Parkı

Balkanların en büyük milli parklarından birisidir. Bu eşsiz park, adeta oksijen deposu görevi görmektedir. İçerisinde orman, göl, şelale, karst ve yürüyüş alanları bulundurmaktadır. Sevdikleriniz ile vakit geçirebileceğiniz en ideal yerlerden birisidir. Kartpostalları anımsatacak görselliği ile unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir