Kedi Filesi Nedir? Nasıl Takılır?

Evimizde yaşayan kediler çevredeki yaşama ilgi duyduklarından devamlı pencereden ya da balkon gibi yerlerden dışarıyı seyretmek ve ayrıca dışarıya atlamayı düşünebilirler. Günümüzde ise kedilerimizi devamlı kontrol edemeyiz. Kedilerin hem nefsini körüklemesi hem temiz oksijen depolaması ve hem de güvende olduklarından çok emin olabilmemiz için en verimli teknik kedi filesi kullanımıdır.

Bununla birlikte kedimiz yüksek bir yerden düşerek hasar görmez, ortadan kaybolmaz ve dış dünyanın zararlarından uzak durmuş olacaktır. Bunun için en verimli kedi filelerinden ve tüm bunların hangi yollarla kurulacağından söz edeceğiz.

kedi filesi nedir

Kedi Filesi Nerede Kullanılabilir?

Aslen dilediğiniz istediğiniz yerde uygulayabileceğiniz kedi fileleri en sık cam kenarlarında, bahçede, balkonda ya da kedinize oluşturabileceğiniz üstü açık oyun kısımlarında kullanmak mümkün. Balkon ve pencere gibi alanlarda kedinin kaçıp gitmesinin haricinde birde yüksek bir yerden düşmesi de bunun dışında son derece tehlikelidir. Aslen kediler vasistası açık olan bir camdan dahi kaçabilirler. Bu halden dolayı bazı kediler sıkışıp yaralanabilirler.

Kedi Filesi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kedi fileleri çoğu yerde klasik ebatlarda satılır ancak ölçmeniz gereken en değerli ölçüt deliklerin ebatlarıdır. Henüz yavru bir kediniz var ise bir zaman dış dünyamız ile bağlantısını engellemeniz çok daha iyi olabilir. Özellikle de yavru kediler fazla meraklı olabildikleri için küçük bir delikten dahi kaçabilirler.

Bunun yanında erişkin kedileri de azımsamamak gerekecektir. Bununla birlikte büyük olsalar da bir çok kedi küçük mekanlardan girebilir. Kedi filelerini bu sebepledir ki oldukça minik aralıklar ile belirlemelisiniz.

Kedi Filesi Çeşitleri Nelerdir?

Demir tellerle kuvvetlendirilmiş fileler: Bu teller olabildiğince hareketli ve azimli kediler için mükemmeldir. Güçlü olma sebebiyle hiçbir zaman yırtılma, bükülme tarzı sorunlar yaşamazsınız. Estetiksel bakımından oldukça fazla şık görünmüyor olsa da olabildiğince dayanıklı ve ayrıca çetin hava şartlarına da sağlam filelerdir. Tek eksi yönleri ilerleyen süreçte pas tutmaya neden olabilmektedirler.

Tırmalama esnasında sağlam fileler: Satışta en sık göreceğiniz bu fileler kedilerinin rahatlıkla uyum sağladığı ve asılma, tırmalama gibi hasar veren tesirlere yeteri kadar sağlam olanlarıdır. Bu fileler öbürlerine göre daha uygun fiyatlı ve kurulumu da basit olanlardır ancak şayet kediniz yoğun hareketli ve ayrıca azimli ise bu seçenek yetersiz kalabilirler.

Şeffaf kedi fileleri: Bu fileler olabildiğince hafif ve şeffaflardır. Şayet kediniz dingin ve tırmanma gibi dinamik özellikli bir kedi değil ise şeffaf fileleri estetiksel bakımından da tercih edebilirsiniz.

Kedi Filesini Balkonuna Tek Başına Monte Edebilir Mi?

Kedi fileleri sıklıkla kurulumu için gereken malzemeler eşliğinde kuruluma uygun bir şekilde satılmaktadırlar. Bu sebepledir ki sizlerin fileyi kurmanız olabildiğince kolay. Gene de daha etkin bir kurulum için sevdiklerinizden ya da bir yakınınızdan destek sağlayabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir