Mutfak Dekorasyonunda Yapılan 10 Hata

Mutfak dekorasyonu itina ile yaklaşılması gereken konular olarak ön plana çıkıyor. Aynı evinizin geri kalan kısmı gibi mutfakların da güzel bir şekilde dizayn edilmesi ehemmiyet taşımaktadır. Fakat mutfağınızı düzenlerken sadece tarza değil, benliğinizi ortaya çıkarıp çıkarmadığına da dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda mutfaklarınızı düzenlerken yapmamanız gereken 10 hususu hazırladık.

1. Fazla Renk Kullanımı

Bir zamanlar renkli mutfaklarla oldukça fazla sık karşı karşıya kalmış olsak da mutfakta renk kullanmaya özen göstermenin önemi sıklıkla karşımıza çıkmakta. Kuşkusuz ki mekanlarda renk uygulamanın alana bir canlılık ve sıcaklık kattığı inkar edilemez bir gerçek, fakat renkleri yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile orantılı tercih etmeye gayret etmek gerekmektedir.

mutfak dekorasyonları

2. Mutfak Aletleri için Yetersiz Alan

Genelde hepimiz mutfak işlerimizi kolay bir hale getirmek hedefiyle türlü eşyalara yaşam alanlarımızda öncelik veriyoruz. Bu teknolojik eşyaları da sık sık kullanıyor olmamızdan kaynaklı kolayca ulaşabileceğimiz bir yerde bulunmasını istiyoruz. Bundan dolayı bir mutfak tasarımında bu eşyalar için yeteri kadar alan olmasına da dikkat etmelisiniz. Diğer türlü dekorasyonunuz kullanış bakımından fonksiyonel olamayacak ve yetersiz ortam problemi ile karşı karşıya kalacaksınız.

3. Fazla Sayıda Açık Dolap

Bazen mutfakta dikkat çekici bir ambiyans oluşturmak ve alana canlılık kazandırmak için açık formda dolaplar kullanılıyor. Fakat mutfak tasarımında uyarlanan sorunlar içerisinde bu açık dolaplarının miktarında abartıya kaçmak sıklıkla karşımıza çıkmakta. Tam bu noktada aslen görünmesini istemediğiniz birçok şeyi gözler önüne sermek ve dağınık bir görünüm meydana çıkmasına sebebiyet verebilirsiniz.

4. Yetersiz Bir Aydınlatma Tercihi

ışıklandırma insan yaşamı için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Mekanlarda doğru ışıklandırma çeşitlerini tercih etmek birçok şeyi kolay hale getiriyor. özellikle belirtecek olursak mutfak gibi sık tercih edilen ve ışıklandırmanın tesirinin büyük olabileceği bölgelerde hem dekorasyon tarzınıza uygun hem de yetersiz gelmeyecek aydınlatmalara alan tanımalısınız. Diğer türlü görme ihtiyacı duyacağınız bazı mekanları yeteri kadar göremezsiniz.

mutfak dekorasyonu hataları

5. Konfora Önem Vermemek

Göz zevkine hitap eden bir dekorasyon için tarz kuşkusuz ki değerli fakat mutfak dekorasyonu alternatifleri içerisinde rahatlığı da atlamamak sıklıkla karşımıza çıkmakta. örnek vermek gerekirse sadece estetik görüntüsü sebebiyle bir sandalyeyi mutfağınıza satın almak, üzerinde geçirmiş olduğunuz zaman süresince rahatsızlık vererek sonuçlanabilir. Bu nedenden dolayı sadece tarzı değil bununla birlikte konforu da dikkatle analiz etmelisiniz.

6. Boş Alanları Yanlış Değerlendirmek

Mutfakta dolaplar haricinde tercih edebileceğiniz birçok ortam bulunmakta. Tezgah üstleri birçok bireyin ardiye bölümü olaraktan kullandığı yerler içerisinde. Fakat sadece eşya koymak adına tezgahların üstüne her türlü eşyanızı koymamalısınız. Bu hal mutfağınızda devamlı olaraktan dağınık bir görünümün hakim olmasına yol açabilir. Dağınık görünüm bununla birlikte sizin tarafınızdan da zahmetli olabilir.

7. İşlevselliğe Önem Vermemek

Düzgün bir mutfak dekorasyonu yapabilmek için fonksiyonelliği göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Diğer türlü etkin bir şekilde kullanamayacağınız bir ortamda bulunmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenden dolayı mutfaklarınızda ilk önce kendi rahatlığınızı düşünerekten harekete geçmeniz ehemmiyet taşımaktadır. Böylelikle fonksiyonel bir dekorasyon meydana çıkartabilir ve kolaylıkla kullanışlı bir ortam oluşturabilirsiniz.

8. Evin Dekorasyonuna Uygun Olmayan Bir Stil Tercih Etmek

Dekorasyon uygulamalarında itina gösterilmesi gereken bazı hususlar bulunmakta. Tüm odaları farklı şekillerde dizayn etmeyi arzulamanız çok normal, fakat bütün bir şekilde evde tercih edilen dekorasyon tarzının birbiriyle uygun halde bulunması ehemmiyet taşımaktadır. Mutfak tasarımında özen gösterilmesi gerekenler içerisinde evinizin geri kalan kısmına uyumluluk sıklıkla karşımıza çıkmakta. Evinizin diğer kısımları ile uygun olmayan mutfak dekorasyonu, ortamın bütünlüğe aykırı görünüm sağlamasına neden olabiliyor.

9. Fayanslarda Karmaşık Desenler Tercih Etmek

Mutfakta bir değişiklik oluşturmak gayesi ile desenli fayanslar kombinlenmelidir. özellikle belirtecek olursak hijyenik durması bakımından motifli fayanslar sıklıkla tercih ediliyor. Fakat bu fayansları orantılı ve düzgün bir şekilde tercih etmeye gayret etmek ehemmiyet taşımaktadır. Diğer türlü oluşturmak istenen etki oldukça fazla dikkat çekici bir hal alabilmektedir. Aynı zamanda çok ve fazla desenlerin oldukça fazla ortamda kullanım durumu göz yorucu bir görselliğe sebebiyet sağlar.

10. Görünür Alanda Duran Çöp Kovası

Mutfakta bir çöp kovası olması gereksinim olaraktan sıklıkla karşımıza çıkmakta. Fakat çöp kovanızı hangi köşeye konumlandırdığınıza özen göstermeniz ehemmiyet taşımaktadır. Sık sık uyarlanan mutfak dekorasyon sorunları içerisinde çöp kovalarının gözükür bölgelerde olması yer almakta. Fakat hem sağlık bakımından hem de dekoratif olaraktan göze hitap etmesi adına açık ortamda kovalarınızı bulundurmamalısınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir