Koltuk Minderleri Nasıl Temizlenir?

Kanepe ve koltuklar evlerde veya ofislerde yoğun talep gören mobilyalar olarak öne çıkmaktadır. Bu yoğun talep nedeni ile de koltuğun minderleri ile kılıfları hemen kirlenir ve fırsat gözle görülür lekelenmeler meydana gelir. Vaktinde önüne geçilmediği durumda bu lekeler kumaşa derinden nüfuz edebilir ve temizleme prosedürünü fazla zorlu hale dönüştürür. Ayrıca bazı lekeleri sökmek kolay değildir. Bu bağlamda, koltuk kılıf ve minderlerini evde doğal yollarla ne şekilde temizleyebileceğinizi kavrayabilirsiniz.

koltuk minderleri nasıl temizlenir

Koltuk Minderi Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk önce koltuk minderinin kumaş özelliklerini iyice kavramalı ve üzerindeki talimatlarda bulunan tavsiyelere dikkat etmelisiniz. Zira bazı kumaşlar deterjanın veya çeşitli malzemelerle uyum sağlayamaz ve bu da kılıfın mevcut renginin değişmesine neden olabiliyor. Temizleme esnasında tercih ettiğiniz suyun sıcaklık ölçüsünü de gene kumaşın yapısına göre ayarlamalısınız. üzerindeki talimatlarda kumaşın makinede veya elde yıkama olarak için uygun olduğunun bilgileri de bulunur. İkinci oldukça değerli öğe ise vaktinde müdahale etmektir.

Örnek vermek gerekirse; zorlu bir kan lekesini temizlemek istiyor iseniz, iz olur olmaz çabucak dezenfekte prosedürünü uygulamalı ve ıslaklığın giderilmesine olanak sağlamalısınız. Koltuğun minderleri sıklıkla makinede yıkama için doğru bulunmaz. Minder kılıfı için farklı, minder için farklı bir temizlik yapmanız gerekecektir. Minder kılıfını makineye atacaksanız, yıkama işlemi başlatılmadan ilk önce fermuar veya düğmelerin kısımlarını kapamaya dikkat edin. Diğer türlü bu kısımlar ziyan olabilir ve kılıfın kullanım niteliği bozulabilir.

koltuk minderleri

Minder Kılıfı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Temizleme aşamasına başlarken öncesinde minderi kılıfından ayırmanız gerekecektir. Kılıfı makineye koymadan ilk önce, bu iş için geliştirilen süpürge parçalarını kullanaraktan tüy ve toz temizliğini yapabileceksiniz. özellikle belirtecek olursak hayvanların kılları, yıkama sırasında kumaşlara bulaşabilir ve daha sonra bunları dezenfekte işlemi zorlu hale gelmektedir. Minderlerinizin kumaşlarını kullanım kılavuzuna göre çamaşır makinelerinde uygun sıcaklık ve uygun devirde yıkayabilirsiniz.

Kumaşınız makineye atmak açısından uygun değil ise, elde yıkama olarak işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken husus deterjanın seçimidir. Elinizde yıkasanız dahi ürüne uygun bir deterjan tercih etmeye ve bu kullanım sırasında abartmamaya dikkat etmelisiniz. Elde yıkarken suya ilave ettiğiniz deterjanın tamamıyla ayrıştırılmasını sağlayınca minder kılıfını suyun içine koyabilirsiniz.

Deterjanın tamamıyla çözülmediği durumda kılıf üzerinde kimyasal bir iz meydana gelmesine neden olabiliyor. Kılıfı suyun içinde uzun bir zaman bekletip, deterjana iyice temizlemesi için fırsat tanıyabilir ve sonrasında narin şekilde bir çitileme tekrarlayabilirsiniz. Elde sıkma işlemi sırasında kumaşı zedelememeye özen gösterilir ve kuruma esnasında kumaşın suyu kendiliğinden bırakmasını ayarlayabilirsiniz Tabi bunun için kapalı olmayan bir alanda kurutma gerçekleştirmek daha iyi olabilir.

Kolay Koltuk Minderi Temizliği Nasıl Yapılır?

Koltuğun minderleri için en uygun temizleme işlemi genellikle bolca havalandırmadan geçer. Zira birçok virüs ve bakteri açık hava ile yeterli zaman bir araya geldiğinde, tesirini azaltacaktır. Bu sebeple kılıflarını yıkama ihtiyacı duymadığınız zaman dahi minderinizi açık bir ortamda havalandırabilirsiniz.

Fakat, havalandırma prosedürünü gün içerisinde güneşli zamanlarda gerçekleştirmek daha yararlı bir netice alınmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda minderinizin özellikleri uygun ise demek istediğimiz şu ki ortada elyaf gibi dolgu ekipmanları yoksa elektrikli süpürgenin uygun parçalarıyla narin şekilde bir süpürme işlemi yapabileceksiniz.

Minderinizi silme gereksinimi duyuyorsanız, bunu mutlaka hafif nemli bir bez yardımıyla gerçekleştirmelisiniz. Nemli bez minder üstündeki tozları toplamanız için yeterlidir, fakat fazla yaş bir kullanım minderin iç yapısını ziyan edecektir. ‘’Koltuk nasıl temizlenir?’’ sorusuna ise çeşitli cinsten cevaplar bulunuyor.

İlk önce koltuk yıkamaya uygun elektronik bir cihaza sahip olmanız gerekecektir. Böyle bir makineniz yoksa bu hizmeti veren profesyonel temizleme firmalarından fayda sağlayabilirsiniz. Koltuk dezenfekte aşaması yorucu bir iş gibi görünse de genellikle sıkça yapılması gerekecektir. Bununla birlikte koltuk veya kanepelerinizin kullanım ömrünü artırabilir ve ev içerisinde gerekli tüm hijyen koşullarını oluşturmalısınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir