Paslanmaz Çelik Gerçekten Paslanmaz ve Leke Tutmaz mı?

Mutfaktaki tencere ve tavalardan apartman korkuluklarına, otomobil jantlarından işyeri turnikelerine kadar, dünya bazen paslanmaz çelikten yapılmış gibi görünüyor. Neden olmasın? Çelik malzeme sadece sağlam ve çok yönlü değil, aynı zamanda paslanmaz da. En azından çelik, zihnimizde paslanmaz olduğunu çağrıştırıyor.

paslanmaz çelik

paslanmaz çelik

Paslanmaz Çelik Eşyaların İki Yüzü

Paslanmaz çelik eşyalar, demir ve en az %10,5 krom karışımıdır. İkinci kimyasal element, oksijene ve rutubete maruz kaldığında (örneğin, paslanmaz çelik bir tencere olarak şekillendirildiğinde), ürünü kaplayan ince bir oksit film üretir. Paslanmaz çelikteki bu kendiliğinden onarıcı özellik, nesnenin her zaman pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlar.

Kullanıcılara sağladığı sağlam korumaya rağmen, paslanmaz çelik, paslanmaya kıyasla daha az leke tutar. Başka bir deyişle, renk değişikliği, lekeler ve diğer kusurlara karşı oldukça dirençli olsa da, tamamen aşınmaz değildir. Bir paslanmaz çelik nesneyi örten koruyucu tabaka film, zamanla bozulabilir, böylece korozyon ve çukurlaşma meydana gelebilir. Buna ek olarak, klorür, hidrojen ve hidrojen sülfit gibi kimyasal maddeler, sıklıkla filmin gerilmesine ve çatlamasına neden olur.

çelik

çelik

Belli bir çeliğin sağladığı pas direncinin seviyesi büyük ölçüde onu oluşturmak için kullanılan malzemelere bağlıdır. Daha fazla krom, daha fazla korozyona karşı koruma sağlar. Dayanıklı paslanmaz çelikler, ayrıca kararmaya karşı daha fazla savunma sağlayan en az % 8 nikel özelliğine sahipler.

Ev kullanıcıları için, paslanmaz çelik olarak reklamı yapılan birçok metalin aslında “paslanmaz çelik kaplamalı” olduğunu anlamak önemlidir. Yüzeyler, paslanmaya karşı dayanıklıdır, ancak alttaki malzemeye ulaşmak için yeterince derin bir kesik hasar için yeterlidir. Yüzeyler zamanla aşınabildiğinden, alıcılar belirli bir ürünün tamamen paslanmaz çelikten mi yoksa sadece kaplama mı olduğunu açıklığa kavuşturmalıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir