Paslanmaz Malzeme Nedir?

Paslanmaz son yıllarda karşımıza çıkan bir kavramdır ve sözcük anlamı olarak tek başına bir anlam ifade etmese de genelde çelik metali ile birlikte kullanılır paslanmaz sözcük ifadesi minimum %10,5 krom elementi içeren bir demir-karbon alaşımı olarak tarif edilir. Sonuçta çeliğin de bir alaşım yani bir karışım olduğunu atlamamak gerekir.

Paslanmaz çelik sanayide son derece önem arz eden birçok sektörde kullanılan bir özel imalat bir malzeme bileşenidir. Nerede kullanılırsa kullanılsın Avrupa Birliğinin kalite standartlarına istediği biçimde imal edilmesi zorunlu olan bir malzeme grubudur aksi halde insan sağlığı için risk içerir.

paslanmaz ürünleri

paslanmaz ürünleri

En kabaca 2 ana özeliği vardır: İlki isminden de anlaşılacağı üzere üretilen malzemenin paslanmaz olmasıdır yani içerisindeki sülfür miktarı oldukça önemlidir ve üretilecek ürünün cinsine, kullanım yerine göre standartların istediği miktarda kullanılması gerekir. Bu ürünlerin diğer özeliği ise, korozyon dayanımıdır..

Niçin Paslanmaz Malzeme Kullanılmalıdır?

Bu sorunun yanıtı ise şu şekilde verilebilir paslanmaz çelik ürünler çok daha sağlıklı ve uzun süre dayanımı olan her elde ya da makinede temizlenmeye uygun, sanayi açısından ise işlemeye müsait olan ürünlerdir o yüzden de sıkça tercih edilirler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir