Prematüre Çocuklar ile Yaşam

Bir çocuk doğar dünya değişir. Ama dünyaya gelen normal bir çocuk ile prematüre bebekler iki ayrı kavramdır ve gerek büyütmesi, gerek beslenmesi oldukça zorlu bir dönem.

prematüre bebek

prematüre bebek

Belki en baştan prematüre bebek kavramının ne olduğunu iyice belirtmek gerekir. Prematüre kavramı dilimize yabancı bir sözcükten giren kavramdır ve Türk diline çevrildiğinde gününden önce doğan, diğer bebeklerden boyca, kiloca daha zayıf olan bebeklere verilen isimdir.

prematüre bebek ile yaşam

prematüre bebek ile yaşam

Örneğin normal bir bebek dokuz ay içinde doğarken, prematüre bebekler yedi aylık, sekiz aylık olarak doğar. Normal bir bebeğin kilosu üç kilo ve üzeri iken böyle doğan bebeklerin kilosu doğum ayına bağlı olarak bir buçuk kilo bile olabilir.

Ailenin Üzerine Düşen

O yüzden de bu bebekleri yaşatmak, korumak son derece sabır ve emek isteyen bir iştir. Aile asla umudunu yitirmemeli ve alanında uzman doktor ile güvene dayanan sağlam bir ilişki kurmalı. Bunun yanında benzer tecrübeler konusunda bilgi almalı ve beslenmesine dikkat etmeli. Sık yapılan yanlışlardan olması sebebi ile bebek küvezde bile olsa mutlaka anne sütü bebeğe bir biçimiyle verilmeli.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir