Rezistans Nedir?

Rezistans, elektrik enerjisini, ısı enerjisine dönüştürebilen ve yüksek akımlı direnç tellerine verilen genel bir isimdir. Rezistans çalışma prensibinden dolayı çok yüksek ısılara karşı direnç gösterebilmektedir. Bu neden enerji dönüşümünde kullanılan önemli bir parçadır. Direnç, ise elektrik ve elektronik aletlerde iki ucu arasına gerilim uygulanan bir maddenin akıma karşı gösterdiği direnme özelliğidir. Kısacası bir materyalin elektrik akımına karşı gösterdiği zorluğu direnç denmektedir. Rezistans, elektrik ile ısıtma sağlanacağı sistemlerde kullanılan ve yüksek dirençli bir üründür. İçerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır. Rezistans ilk olarak ısınma teknolojisi olmak üzere ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri, termostatlar gibi daha bir çok farklı alanda kullanılmaktadır. Kullanılan malzemeye ve alana göre rezistanslar kendi aralarında farklı modellere ayrılmaktadır. Buna en güzel örneklerden birisi banyolarda buhardan dolayı gözükmeyen aynalara rezistans takılarak ısı verilmiştir. Böylece aynalar buhar olmamaktadır.

Fişek Rezistans

Fişek rezistans malzemesi, oldukça yüksek ısı gerektiren uygulamalarda kullanabileceğiniz silindirik ve kübik şekillerde olabilen bir rezistans çeşididir. Daha çok uzun süreli kullanımlar için tasarlanmıştır. Enjeksiyon presleri ve ısıtıcı plakalar gibi çoğu metalik parçaların düzgün şekilde çalışabilmesi için fişek rezistans kullanılmaktadır. Fişek rezistans oldukça yaygın kullanılmaktadır. Plastik, kauçuk işleme, gıda, kimya, ahşap işleme gibi sektörlerde de/ bulunmaktadır.

Fişek rezistansların normal değerlerine bakıldığında 80/20 krom-nikel teli kullanılarak, en yüksek değerlerde, aynı eşitlikte ve sık aralıklarla sarılarak üretimi yapılmaktadır. Fişek rezistanlarda kullanılan magnezyum oksit sayesinde eşit bir ısı dağılımı sağlanmaktadır. Dışının kaplamasında ise standart  CR-NI 304 kalitede olan borula kullanılmaktadır. Birçok alanda kullanılan fişek rezistansların üretiminin kaliteli olması, sürekli kullanım açısından oldukça önemlidir.

Rezistans Üretiminde Önemli Markalar

Rezistansların üretim, bakım ve tamir aşamalarında profesyonellik oldukça önemlidir. Üretim aşamasında kullanılan malzemeler ve bakımlarda ki teknik bilgi uzun ömürlü kullanımlar için önemlidir. Bu nedenle piyasadaki iyi markalardan asla vazgeçmemek gerekmektedir. Bunlardan birisi de, Ser rezistanstır. Yüksek kalite anlayışı ile her zaman müşteri memnuniyetini sağlamayı başarmıştır. https://www.serrezistans.com/fisek-rezistanslar  linkinden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir