Gitarda kompresör Nedir? Ne İşe Yarar?

Kompresör en genel anlamıyla şöyle açıklanır: basları inceltebilir, tizleri arttırabilir, midleri düzenleyebilir. Yani tamamen sesi tıraşlayan bir alettir. Nasıl saç uzadığında kesilmesi gerekir, müzikte, elektro gitarda da seslerin tıraşlanacağı zaman kompresör kullanılır.

elektro

elektro

Kompresör kullanırken, kompresörden gelen dip gürültüsünü en aza indirmek için sinyallerin temiz gelmesini sağlamak gerekir. Eğer ses temiz değilse parazitler belirgin bir şekilde duyulacaktır. Bu nedenden dolayı kompresörü bağladığınız enstrümandan da oldukça rahatsız edici bir dip gürültüsü gelecektir.

Standart bir kompresörde bulunan ayarlar şöyledir:

  • Threshold (Ses limiti seviyesi): Bu ayarda kompresörün belirlediği ses kabul edilir
  • Ratio (Ses oranı): Thrashold değerlerini aşan sinyallerin hangi oranda çıkışa gönderileceğini belirler
  • Attack: Bu ayarda kompres, thrashold değerini aştığında ne kadar süre sonra tekrar aktif oalcağını ve devreye gireceğini belirler
  • Relaise: Thrashold değerini aşan sinyal kesildiğinde kompresörün ne zaman devreden çıkacağını belirler
  • Gain (Sustain): Kompreserün işlevini tamamlaması akabinde çıkacak sinyalin ne kadar arttırılacağını ya da azaltılacağını belirtir.

Örneğin kompresör takılı gitarınızda arpej bir parça çalarken, 2 telden 2 db. 1 telden 5 db. ses geldi diyelim, kompresör bu durumda devreye girer ve 5 db’lik sesi dengeleyerek, ayarlar doğrultusunda iletir. Aradaki desibel farkının dip gürültüsünü arttıran bir etken olacağını da unutmamak gerekir. Sustain ne kadar artarsa dip gürültüsü de o kadar artacaktır.

kompresör

kompresör

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir