İstanbul’da Gezilmesi Gereken 6 Müze

İstanbul, ülkemizin çeşitli tarihi miraslarından pek çoğuna ev sahipliği yapan eşsiz bir şehirdir. Tarihte büyük bir yeri olan İstanbul, önemli olaylara konu olmuştur. Gezilip görülmesi gereken kültürel, sanatsal ve tarihi birçok mekanı içerisinde barındırmaktadır. Geçmiş tarihe ışık tutan en özel yapılardan birisi, müzelerdir. İstanbul’da müze bakımından oldukça zengindir. İstanbul’a gidildiğinde mutlaka gezilip görülmesi tavsiye edilen müzelerden 6 tanesini detaylarıyla inceleyelim.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan sarnıcının yapılış amacı, çevresinde bulunan insanların su ihtiyacını karşılamaktır. 532 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından inşa ettirilmiştir. İlerleyen zamanlarda, Topkapı Sarayı’nın su ihtiyacını karşılayarak kuruluş amacına uygun kullanılmaya devam etmiştir. Osmanlı döneminde durgun suyun temiz olmayacağına karar verilerek, sarnıcın faaliyetleri durdurulmuştur. 9800 metrekarelik alan üzerine inşa edilen sarnıca girebilmek için 52 basamaklı bir merdiven kullanılıyor. İstanbul’un Fatih ilçesinde konumlanan Yerebatan Sarnıcı haftanın her günü misafirlerine kapılarını açmaktadır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Kökeni Fatih Sultan Mehmet’e uzanan müze, yaşadığımız coğrafyanın tarihine ışık tutmaktadır. Bu müzeyi topluma kazandıran Sadrazam Edhem Paşa’nın oğlu Osman Hamdi Bey’dir. Osman Hamdi Bey, bizzat arkeolojik kazılara katılarak müzeyi daha da zengin bir hale getirmiştir. On binlerce yıl öncesine dayanan tarihi eserleri bünyesinde barındıran devasa bir müzedir.

Aya İrini Müzesi

Aya İrini müzesi, camiye çevrilen en büyük Bizans kilisesidir. Kuruluşu 4. Yüzyıla dayanmaktadır. Bu kilisenin Roma zamanından kalma Apollon, Artemis ve Afrodit yapılarının kalıntılarıyla yapıldığı söylenmektedir. 800’lü yıllarda yaşanan büyük depremler sonucunda Aya İrini çok hasar almıştır. Tarihi eserlerle kuşatılmış bu müze, İstanbul’da gezilip görülmeye değer bir yapıdır.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İlk olarak Evkaf-ı İslamiye Müzesi ismi ile bilinen müze, Cumhuriyet’in ilanı ile bu şekilde isimlendirilmiştir. Türklerin tarih boyunca yaşayış biçimlerine değinen, pek çok esere yer vermektedir. Tüm dünya tarihine ışık tutan Türk Ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunmaktadır.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, tarihi yapılar arasında en fazla ziyaret edilenlerden bir tanesidir. İçerisinde binlerce minyatür eser bulunan Topkapı Sarayı, çeşitli tarihi olaylara ev sahipliği yapmıştır. Cumhuriyet’in ilk müzesi olma özelliği taşımaktadır. Her yıl yüzbinlerce turiste kapılarını açan Topkapı Sarayı, kültürel bir gezinin ilk durağı olmayı hak etmektedir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir