Şeker Pancarı Gübresi 

Şeker pancarının boyu 85 – 180 cm arasında değişmekte ve kökünden şeker elde edilmektedir. Ticari bir bitki olarak görülen şeker pancarı üretimi Doğu Anadolu Bölgesi, Orta Anadolu ve Batı Anadolu Bölgelerinde bulunmaktadır. Verimin en yüksek olduğu bölge Batı Anadolu Bölgesidir. Ülkemizde en çok şeker pancarı Konya da üretilir. Gübreleme işi gerçekten en iyi şekilde yapılırsa bir dönümden yaklaşık olarak 5 ton şeker pancarı elde edebiliriz. Ortalama 7 – 8 kilo şeker pancarından da bir kilo şeker elde edilir.  Burada en önemli etken şeker pancarı gübresi işinin en iyi şekilde yapılmasıdır.

Şeker Pancarı Üretiminde Gübreleme

Şeker pancarı yetiştiriciliği yapmaya karar verdi ise ekimi yapmayı düşündüğünüz toprağın ph değerine baktırmanız gerekmektedir. Toprağın hafif alkali ve ya alkali olması gerekir ve ph değerinin 6.0 ile 8.5 arasında olması büyük önem arz eder.  Üretiminin gerçekleşmesi halinde şeker pancarından şeker üretimi dışında alkol ve maya üretimi gibi çeşitli yan ürünlerde elde edilebilir. Bu ürünün üretiminde kaliteli ve etkili gübreleme son derece önemlidir.

Üretimi gerçekleştirdikten sonra şeker pancarı ile ilgili kollarda üretim alanında çalışan firmalara ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Ticari bitkiler sınıfında yer alan bu bitki alıcıları tarafından büyük ilgi görmektedir. İşlemesi yapacak olan firmaları bulabilmek ve ürününüzü elinizde kalmadan satışını gerçekleştirebilmenin en kolay olduğu bitkilerden biri şeker pancarıdır. Durum böyle olunca sizlere toprağın seçilmesinden sonra düşen en önemli iş gübreleme işinin en iyi şekilde yapılması ve birim alandan en yüksek verimin alınmasını sağlamaktır.

Şeker Pancarı Gübresi Önemi

Şeker pancarı yetiştiriciliğinde üretim kalitesinin yüksek olması ve verim sağlanabilmesi amacıyla şeker pancarı gübresi işi büyük önem arz eder. Bu bitki gübrelemeye en çok ihtiyaç duyan bitkilerdin biridir. Ekim işlemini yapmadan önce toprak gübrelenmelidir ayrıca yıl içerisinde de ilk gübreleme dışında toprağa potasyum ve fosfor yüklemesi yapılmalıdır. Gübrelemenin önemini, toprağın değeri ve emeğinizin değeri bilen gübreleme firmaları ile çalışmanız işinizin veriminin yüksek olmasını ve birim alandan alacağınız ürünün fazlalığını sağlar. Sizlerde profesyonel bir hizmet almak isterseniz https://www.ufuktarim.com/besleme-programlari/sekerpancari adresinden gübre temini yapabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir