Spora Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Spora başlamadan önce sağlık taramanızı yaptırarak, spor yapmanıza engel olabilecek bir durumun olup olmadığı belirlenmelidir. Eğer geçmiş yıllarda yaşadığınız ciddi bir sağlık probleminiz var ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

sağlık

sağlık

Spor yaparken kişisel sebeplerden dolayı birtakım yaralanmalar meydana gelebilir. Zayıf kas yapısına ve kemik yapısına sahip olmanız, anatomik bozukluklar ve daha önce geçirilmiş olan ameliyatlar, kronik hastalıklar, psikolojik sorunlar ve yaşınız ile alakalı olarak yaralanmalar ortaya çıkabilir.

spor

spor

Vücudunuzu İyi Tanıyın

Bu sebeple spor yapmadan önce mutlaka kendinizi iyi tanımalı ve sorunlarınızı titizlikle tespit etmelisiniz. Spor salonunda yaralanmamak için ise mutlaka spor salonu kurallarına uymalısınız. Eğer ağırlık kaldırıyorsanız mutlaka ayağınızda uygun bir spor ayakkabı bulunmalıdır.

spor yapmak

spor yapmak

Ayakkabısız bir şekilde spor salonuna giderseniz olası bir kaza durumunda ayağınız ciddi şekilde yaralanabilir. Ağırlıklar ile çalışırken ise mutlaka sizin vücudunuza uygun olan ağırlıklar ile başlayarak seviyesini ilerleyen dönemlerde arttırarak ilerlemelisiniz. Bilinçsiz bir şekilde vücudunuzun karşılayamayacağı ağırlıklar ile çalışırsanız ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir