Üniversitede En Fazla Kaç Dersten Kalınır?

Üniversitede her bir dersin ortalama kredi puanı başka olabiliyor. Bu nedenden dolayı aldığınız her ders ortalama puanınızı aynı oranda etkilenmez. Işte tam da bu sebepten dolayı üniversitede dersten kalma nasıl olur? Sorusuna tam olarak bir yanıt bulunmamaktadır. örnek vermek gerekirse kredisi büyük olan dersten kalacak olursanız ortalamanız çok daha fazla düşmektedir.

GANO’nun daha aşağısına düşme ihtimaliniz artabilir. Ancak kredisi az derslerde başarısız olmanız durumunda GANO bu durumdan diğerlerine göre çok daha az etkilenir. Bu nedenden dolayı bazı öğrenciler 5 dersten kalma durumunda sınıfta kalabilir, bazı öğrenciler ise 7 dersten kalma durumunda sınıfta kalmaktadır. özet olarak kaldığınız derslerizin kredi puanları bu aşamada ön plana çıkıyor.

Ortalama 2’nin Altında Olursa Ne Olur?

2,00′ın aşağısında bir Not ortalamasına düşecek olursanız, koşulluk olarak geçtiğiniz derslerden kalabilirsiniz. Ve bundan sonra gelen yıl alakalı dönemde kalmış olduğunuz dersi yeniden alırsınız.

Üniversitede Ortalama Kaç Altında Olursa Sınıfta Kalınır?

Üniversitede sınıfta kalmak hakkında yanlızca bir tek kural yok. Zira her üniversitenin kendi içerisinde yönetmeliğinde farklılıklar olabilir. Her üniversite öğrencisine sınıfı geçme veya sınıfta kalma hususunda başka kurallar belirliyorlar. üniversitede okurken sınıfı geçmek ya da kalmak kısaltması GANO olan Genel Akademik Not Ortalamasına bakılarak belirlenmektedir. şayet öğrenci dönemin ortasına gelindiğinde ve sene sonundaki ortalamaları tutturamayacak olursa sınıf tekrarıyla karşılaşabilir. Her üniversitenin Genel Akademik Not ortalaması farklılık gösterebilir. Belirli üniversitelerde çok daha yüksek iken belirli üniversitelerde daha düşük olabilir. örnek vermek gerekirse Süleyman Demirel Üniversitesi’nde GANO 1.80 şeklinde belirlenmişti.

şayet dönem içinde ya da sene sonunda bu ortalama puanı geçemeyecek olursanız bir üst sınıftan yeteri kadar ders alamayabilirsiniz. Ortalama puanın aşağısında kalan kişiler sınıf tekrarı yapmaları gerekiyordu. Bazı okullar GANO puanı yeterli olmasa da da öğrencisine sonraki yıla geçmesine izin veriyor ve geçemediği dersleri bir sonraki sene almalarına izin veriyor. Buna karşılık bazı okullarda sınıf tekrarı yaptırıyor. Yalnızca kaldığın derslerden değil geçmiş olduğun dersleri dahi yeniden alman gerekiyor. özetle üniversitede sınıfta kalma nasıl olur? sorusunun en doğru yanıtını okulunuzun yayınlamış olduğu yönetmelikte bulabilirsiniz.

Üniversitede sınıfta kalmak için kaç dersten kalmak gerekir?

Üniversitede her bir dersin ortalama kredi puanı başka olur. Ortalamalar ise o derste sınavda aldığınız puan ile ders kredinizin çarpılmasıyla elde ediliyor.

Bu yüzden her ders, ortalamanızı aynı oranda etkilemeyecektir. Dolayısıyla da üniversitede dersten kalma nasıl olur? sorusunun net bir yanıtı bulunmamaktadır. örnek vermek gerekirse kredisi büyük olan dersten kalacak olursanız ortalama notunuz çok daha fazla düşecektir. ve GANO’nun daha aşağısına düşme ihtimaliniz artar. Ancak kredisi az derslerde başarılı olamadıysanız GANO puanı bu durumdan çok daha az etkileniyor. Bu sebeple bazı öğrenciler 6 dersten kalma durumunda sınıfta kalabilir bazı öğrenciler 8 dersten kalma durumunda sınıfta kalabilir. özetle kaldığınız derslerizin kredi puanları sonucu belirleyecektir.

Üniversitede Bir Dersten Kalırsan Ne Olur?

Tek ders sınavında başarılı olmanız durumunda geriye kalan f notlu tek dersi geçerek mezun olabiliyor. şayet öğrenci bütün derslerini geçmesine rağmen gano ortalaması 2.00 olarak kalmışsa bir dersten ya da birkaç tane farklı dersten tek ders sınavına girebilir.

Ortalama 1.80 Altında Olursa Ne Olur?

Not ortalaması 1.99 – 1.80 arasında olan öğrenciler sınamalı, 1,80’in daha aşağısındaki öğrenciler ilgili dönemde başarısız kabul edilir. Gano 2.00’nin aşağısında ve Dönem ortalamaları iki sömestr arka arkaya 1.80’in daha aşağısındaki öğrenciler bir üst sınıfta ders tercihi yapamıyorlar.

Üniversite’de Mezun Olmak İçin Ortalama Kaç Olmalı?

1,80’in daha aşağısındaki öğrenciler ilgili dönemde başarısız kabul edilir. Gano 2.00’nin aşağısında ve Dönem ortalamaları iki sömestr arka arkaya 1.80’in daha aşağısındaki öğrenciler bir üst sınıfta ders tercihi yapamıyorlar. Bu kişiler Gano puanını 2.00’ye çıkarana dek sınıf tekrarı yapmaları gerekir.

Not ortalaması 2.00 ve üzerinde olan öğrenciler (DC) ve (DD) notlu derslerinden de başarılı kabul edilir. Geçemediği dersi olmayan, ancak GANO’su 2.00’ın daha aşağısındaki öğrenciler, mezun olmak adına ilk önce (DC) ve (DD) halindeki dersleri yeniden almak suretiyle Puan ortalamalarını 2.00’ın üstüne çekmek durumundalar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir