Dekorasyon Nasıl Yapılır? 7 Adımda Ev Dekorasyonu

Bir iç ve dış mekanda görünümü çok daha güzelleştirmek üzere yapılan süsleme çalışmaları dekorasyon şeklinde belirtilebilir. İnsanların yaşadıkları mekanı güzelleştirme hayali yalnızca görsel bir bakış açısıyla zevk diye düşünülmemelifonksiyonel kullanım kolaylığını da beraberinde getirdiğini unutmamalıyız. Doğru dekoratif çalışmalar tasarlamak için bir hayli fazla örnek tasarımı görmeniz gerekmektedir. Mekanların kendine has bir geçmişi olduğu ve ruhsal bütünlüğümüzü etkileyebildiğini asla aklınızdan çıkarmamalısınız.

1. Oda Büyüklüğü ve Eşya Sayısına Dikkat Edin

Küçük oturma odalarının içerisine boş bir yer kalmayacak şekilde eşya yerleştirmek, kullanım amacına göre oldukça uygun olsa dahi boğucu bir görünüme dönüşecektirBu nedenden dolayı alan büyüklüğünü ve tercih edilecek eşyaları olabildiğince dikkatli bir şekilde hesap etmelisiniz. Koltuklar ve pencere uzaklık olması@@arasında yeteri kadar bir uzaklık olması~], aksesuarların geçiş yolu üzerinde sizi engellememesi, hareketinizi kısıtlamamasına önem verin.

2. Duvar Rengini Doğru Seçin

Koyu renkli duvarlar, ortamı bunaltan bir etkisi olabilir. Açık renklerden yana tercihlerde aralara ufak dokunuşlar ekleyebilirsiniz. Yatak odası gibi uyumak amaçlı bölgelerde pembe, lila gibi alternatifler oldukça ideal bir tercih olabilirBebek odaları ve çocuk odalarında çok daha canlı renk tonlarına yönlenmeniz gerekebilir. Sarı, açık yeşil, açık mavi gibi birçok alternatifi değerlendirmenizde fayda var. Çalışma odaları ve uzun zaman vakit geçirdiğimiz salonlarda kırık beyaz, krem benzer tonlar çalışmalarınızı destekleyici unsurlar olacaktırBu tarz renkler dar alanların çok daha büyük bir görünüme kavuşmasına büyük fayda sağlar.

3. Renk Geçişlerinde Uyumu Yakalayın

Dekorasyon uygulamalarında her yerin benzeyen renk tonlarında olmadığına özen göstermelisinizörnek vermek gerekirse gri bir duvara sahipseniz koltuklarınız mavi olur, kırmızı gibi canlı renkler arasında kendini belli edecektirAncak perde ve halınızın baskın olmayan türde tonlar içermesi gerekir. Halı, perdeler, koltuk renkleri koyu renk ve açık renk yönünden birbirini tamamlamalıdırTamamını canlı tonlarda seçecek olursanız gözleriniz içeriye girdiğiniz an yorulabilir ve bu mekandan size yansıyan enerjiyi de negatif yönde etkileyebilirBenzer şekilde her yer yalnızca açık renkle kaplı olması durumunda da fazla yansıma olur.

4. Depolama Alanları Oluşturun

Eşyalarınızı depoladığınız bir ortamın düzenli durması için en uygun seçimlerden birisi olabilirAktif olarak kullanmadığınız bazı eşyaları çok güzel bir tasarım haline dönderebileceğiniz dolaplar bunda etkili olur. Yatak ve koltuk alt kısmındaki boş bölgelerdizayn aynalı dolaplar@@özel tasarım aynalı dolap modelleri~] kullanılabilirBöylelikle yer bulmakta zorlandığınız eşyaları dekorasyon çalışmasına bulaştırmak zorunda kalmayacaksınız.

5. Ortamı İyi Aydınlatın

İyi bir dekorasyonun oldukça değerli parçası@@en kıymetli unsuru~] eşit oranda aydınlatma sağlamaktır diyebilirizKöşe bölgelere abajur koyulabilir ya da tavan ışıklandırması kullanabilmeniz mümkünAslında en önemlisi dengeli ve yormayan bir mekan ortaya çıkarmaktır. Tek bir yere yoğunlaşan aydınlatma, siz orada değilken ya da uyuyacağınız vakit oldukça ideal bir tercih olabilir.

6. Açık Havada Canlı Çiçekler Kullanın

Balkon, bahçe, kış bahçesi gibi alanlardacanlı bitki çeşitlerinin saf güzelliğinden faydalanmanız iyi olacaktırBüyük küçük ve çeşitli renklere sahip bitki stresinizi azaltma konusunda oldukça etkilidir. Konforlu alanlardan dışarıyı izlerken çiçekleri görmek mental oldukça rahatlatıcı bir aktivite olacaktırKış bahçelerinde başka aksesuarları da mekanda kullanabilirsinizTamamıyla sizin beğenilerinize kalmış bir laf konusudur diyebiliriz.

7. Yatak Odasında Olmaması Gerekenler

Uyku alanlarında rahatlamış ve güncellenmiş olarak uyanabilmeniz için sizi huzursuzlaştıran durumları ortamdan uzaklaştırmanız gerekmektedir.

  • Yatağınızı duvar tarafına yaslamamalısınızzira aksi halde hareketiniz kısıtlanabilir ve bu uyku kalitenize yansır. Bazı görüşlere göre bu özel yaşamınızda birkaç soruna bile yol açabilir.
  • Yatak odanız içerisinde elektronik cihaz bulundurmamalısınızZira odağınızı dağıttığınızda asıl hedefinizi sağlıklı bir şekilde gerçekleştiremiyorsunuz. Yatmadan evvel televizyona bakmak uykunuzu kaçırabilir. Işıklar zihninizde yorgunluğa yol açabilir.
  • Aynalı olan dolap modellerinden uzak durmalısınızElbiselerinizi incelemek isterseniz farklı bir boy aynası kullanabilirsinizOnuda farklı bir alanda saklamalısınızUyurken üzerimizde biriken gerilimleri atmak isteriz ve ayna bu negatif enerjileri daha fazla canlandırabilirBu nedenden dolayı uyku kalitesine olumsuz etki ettiği genel bir görüştür.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir