Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Yoganın İnsan Vücuduna Faydaları

Yoga zihinsel ve bedensel bilinirliği çoğaltarak kuvvet ve esneklik sağlarken dinginleşmeyi de sağlayan soluk eşliğinde hareketler bütününe konulmuş genel ad. Günümüzde türlü yoga merkezleri veya özel ders yapan yoga eğitmenleri bulunmakta, bu eğitimler vasıtası ile aklınızda mevcut ise yogaya giriş sağlayabilirsiniz. Yoga ekipmanlarından yoga giysileriniz ve yoga matınız hazır vaziyette ise hadi beraber yoganın nasıl bir şey olduğuna daha detaylı değinelim.

yoga nedir yoganın faydaları

Yoga Nedir?

Yoga tam olarak nedir diye merak ediyorsanız yoganın doğuşundan başlayalım bu sorunuzu yanıtlamaya. Yoga Hindistan’da ortaya çıkarılmış olan nefese yoğunlaşan bedensel, ruhsal ve zihinsel davranışların toplamıdır. Yoga uyguladığımız fiziksel hareketlerin zihinsel evrenlere tesirini anlamayı hedefleyen bir algı, bu sebepledir ki bazı kaynakçalar yogayı seyahat şeklinde de ifade eder.

Bu seyahatte öğrenciler sekiz adım ilerler. Bu adımlar etik ahlakı hususları kesinleştirme ile işe başlayıp sonrasında otorite ile devam ederek fiziksel halden nefese düzgün bir işleyişi tamamlar. Son adım olarak bilinen aydınlanma kısmına ulaşmadan önce meditasyon bölümü de bitirilir ve seyahat böyle tamamlanmış olur.

Yoga Türleri Nelerdir?

Günümüzde türlü yoga çeşitleri üstünden dersler verilmektedir. İsimleri değişse de bütün yoga çeşitleri benzer düzeyde yoga hareketlerini kapsayarak bedensel ve zihinsel gevşeme ve kuvvetlenme gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Altı tür yoga bulunur, şöyle ki: Bhakti yoga, Raja yoga, karma yoga, Hatha yoga, Tantra yoga, ve Terapötik yoga. En ünlü yoga türlerinden olan Hatha yoganın ismindeki Ha güneş, Tha ise ay anlamına gelmektedir. Bu yoga tarzında bireyler karşıt ve bütünleştirici taraflarını öğrenir ve böylelikle kutuplarını dengede tutar.

Temel Yoga Hareketleri

Yogaya başladığınız zaman öğrenmeniz gereken bazı esas hareketler bulunmaktadır. Tüm bunların yapılma gayesi yoganın hedefleri ile denk, tüm davranışlar kendi için bireyi bedensel ve zihinsel güç ve konfora ulaştırmaya yardım eder. Yoga faaliyeti sırasında soluk alıp verirken katiyen kesmemen gerekecektir.

Bu esas hareketler içerisinde ayakta dik durarak ve kollarınızı yan tarafınızda tuttuğunuz dağ duruşu bulunmaktadır. Dört ayak üzerinde boynunuzu gevşek bırakarak üst bedeninizi alt bedenine uzatmaya çalıştığınız hareketin ismi aşağı uzanan köpek hareketi.

Savaşçı hareketinde mat üzerinde iki bacağınızı ayırarak kollarınızı iyice açarak önde kalan kolunuza dikkatinizi veriyorsunuz. Ağaç pozisyonu için ise dağ duruşundan hemen bir ayağınızı diğer bacağınızın diz kısmına yaslayarak dengeli durur hale gelerek ellerinizi göğüs çevresinde kavuşturuyorsunuz.

Köprü pozisyonunda sırt üstü şekilde yere uzanırken kalçanızı nefesinizle birlikte hareket ettirmeniz gerekmektedir. Kuş pozisyonuna ise aşağı izleyen köpek duruşundan geçmeniz gerekmektedir, bu geçiş esnasında bir ayağınızı zeminden kaldırarak kol hizanıza getirip bu bağlamda esneme haline bürünüyorsunuz.

Yoganın İnsan Vücuduna Faydaları

Yogaya başlama sebebiniz daha dingin bir yaşama dahil olmak veya daha azimli bir vücuda bürünmek olabiliyor. Dürtünüz ne şekilde olursa olsun yoga vasıtası ile esnekleşebilir, stresinizi ortadan kaldırabilir, bedensel biçiminizi koruyabilir, kendi bedeninle tanışma fırsatı yakalayabilir, duruş bozukluklarınızı giderebilir, akciğer sağlığınız adına düzgün bir yol izleyebilir ve bel rahatsızlıklarından tamamen kurtulabilirsiniz.

Yoganın sağladığı yararların neler olacağını düşündüğünüzde bu gibi çok fazla yarar elde edebilirsiniz, dürtünüz ne şekilde olursa olsun başlangıç yaptıktan hemen sonra hedefinizin dahi ilerisinde bir çok faydayı vücudunuzda göreceksiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir