Yurtdışında Yazılımcı Maaşları Nasıl?

Uzunca bir zamandır eğitim önemli diyerekten baskıladığımız evlatlarımızı günümüzde de yazılımcı olması konusunda bunaltıyoruz. Haksız da değiliz, neticede yazılım alemi aslında geleceğimizi şu andan biçimlendiren değerli bir ortam. Pekala, yazılımcı maaşları nasıl? Yazılım mühendislerinin adlıkları maaş hususunda konuşmadan evvel belirtelim, sizler de sadece bu maaşları ele almak mecburiyetinde değilsiniz.

yurtdışında yazılımcı maaşları

Yazılım mühendislerinin adlıkları maaş hiç kötü değil ayrıca milyon dolar değerinde kazançlardan dahi bahsedebiliriz. Fakat iyi yazılım mühendisi sadece bu maaşları amaç olaraktan belirlemek mecburiyetinde değil. Kendi yazılım ağlarınızı ilerleterek bu maaşların çoğunu elde etmek oldukça mümkün.

Bu konuya açıklık getirdikten sonra haydi gelin dünya üzerinde ve yurdumuzdaki yazılım mühendislerinin adlıkları maaş nasıl yüksek inceleyelim ve aslında evlatlarımızı bu bölgeye teşvik etmeli miyiz sorusunu cevaplayalım.

Ülkemizde yazılım mühendisi maaşları ne kadar?

Bir kamu kuruluşunda toy yazılım mühendisi olaraktan çalışmaya atıldığınız vakit kazanacağınız maaş yaklaşık olarak 6 bin TL’dir. Bulunmuş olduğunuz kuruluşta kıdeminiz yükseldikçe kazancınız 10 sene adına da 15 bin TL’ye gibi çıkartılır. 

Yurdumuzda özel sektör bölümünde faaliyet gösteren bir firmada yazılım mühendisi olaraktan çalışmaya başlanıldığı vakit kazanacağınız maaş ise 3 bin – 4 bin TL içerisinde değişmektedir. Fakat özel sektörün büyük üstünlüğü, maaş yükselişi hususunda belirli sınırı bulunmamasıdır. Kısacası siz bu alanda uzmanlaştıkça aylık olarak 50 bin TL dahi kazanç sağlamanız mümkündür.

Dünyada yazılım mühendisi maaşları ne kadar?

Dünyanın değişik ülkelerinde elde edilen maliyetin büyük kısmı senelik olaraktan ve dolar üzerinden hesaplanır. Bazı ülkeler yazılım mühendislerinin adlıkları maaş hususunda oldukça eli açık olsalar da gene de ilk dikkat edilmesi gereken mevzu gene kıdem durumudur. Dünya üzerinde yaklaşık olarak yazılım mühendislerinin adlıkları maaş şöyle;

ABD senelik 110.638 Dolar

İsviçre senelik 95.394 Dolar

Yeni Zelanda senelik 46,229 Dolar

Norveç senelik 64,202 Dolar

Danimarka senelik 72.151 Dolar

Birleşik Krallık senelik 42.394 Dolar

İsveç senelik 51,396 Dolar

Almanya senelik 60,162 Dolar

Hollanda senelik 54.025 Dolar

Finlandiya senelik 49.203 Dolar 

Avustralya senelik 53,669 Dolar

Fransa senelik 46.508 Dolar

Görmüş olduğunuz bu oranlar dünya üzerinde ve Avrupa’da genel anlamıyla yazılımcıların almış oldukları fiyat skalasıdır. İşçinin kıdemine ve firmaya yönelik bu oranlar değişiklik göstermektedir. Dünya üzerinde en yüksek yazılım mühendislerinin adlıkları maaş şöyle;

ABD yıllık 110.638 Dolar

İsviçre yıllık 95.394 Dolar

İsrail senelik 76.791 Dolar

Norveç yıllık 64,202 Dolar

Danimarka senelik 72,151 Dolar

Birleşik Krallık senelik 68.462 Dolar

Almanya yıllık 60,162 Dolar

Dünya üzerinde yazılımcılara en yüksek maaşı sağlayan ülkeler uzun uzunca bir zamandır eşit ülkelerdir. Yeteri kadar tecrübesi bulunmayan yazılım mühendisi dahi bu ülkelerde kötü bulunmayan fiyatlarla çalışmaya başlar. Avrupa’da ise yaklaşık olarak yazılım mühendislerinin adlıkları maaş şöyle;

İsviçre yıllık 95.394 Dolar

Norveç yıllık 64,202 Dolar

Danimarka yıllık 72,151 Dolar

Birleşik Krallık yıllık 42.394 Dolar

İsveç yıllık 51,396 Dolar

Almanya yıllık 60,162 Dolar

Hollanda yıllık 54.025 Dolar

Yazılım mühendisi maaşları nasıl belirleniyor?

Yazılım mühendisi ücretlerinin kararlaştırılma özellikleri firmadan firmaya farklılık gösterecektir. Fakat dünya genelinde eşit olan tek ölçüt kıdem durumudur. Bir işçi, yazılım mühendisliği bölümünde nasıl deneyimli olursa elde ettiği maaş da bir o denli yüksek olabilir. Ayrıca bazı şirketler bu çalışanları transfer etmek adına maksimum ücretler dahi önerebilirler.

Diğer maaş saptama ölçütleri de kuşkusuz ki uyarlanan işle doğru orantılıdır. Örnek vermek gerekirse bir kurumun Ar-Ge ortamında iş yapan ve her sene firmaya milyar dolar sağlayacak değişiklikler ilerleten yazılım mühendisiyle klasik problemleri halletmekle uğraşan bir yazılım mühendisinin aldığı maaş kuşkusuz ki eşit gelmeyecektir.

İyi bir yazılım mühendisi olmak için ne yapmak gerekiyor?

İlk önce üniversitenin alakalı alanlarından mezun olmanız gerekir. Ardından yapmanız gereken tek şey ise olduğu gibi oldukça fazla program dili geliştirmek ve bu dilleri aslında bir uzman gibi kullanabilmektir. C++, Ruby, Java, Python tarzı program dilleri en çok tercih edilen ve uzmanlara fazla ücret sağlayan dillerdendir.

Bazı durumlarda on binlerce satırdan meydana gelen kodlamaları azimle yazmalı, ayrıntılara ehemmiyet göstermeli, en küçük sorunları dahi kavrayacak gibi temkinli olmalıdır ve bütün sorunları halledebilecek gibi işinizde uzman olmalısınız. Kuşkusuz ki, gelişmiş şirketlerden söz ediyorsak takım işlevini gerçekleştirmesine eğimli olmanız da bir o denli değerli.

Yeniliğe açık olmak, yazılımcılarda olması gereken vazgeçilmez yeteneklerden birisidir. Muhtemelen on sene evvel yazılmış bir kodu açarak, problemleri belirleyip, güncel dünyaya uydurabilmek büyük beceridir. Bu gibi araştırmalarda gerçek bağlamda öncülük yapabilecek bir yazılımcıyı kabul etmeyecek şirket bulunmamaktadır.

Dünya üzerinde ve yurdumuzdaki oranlar üstünden yazılım mühendislerinin adlıkları maaş aslında yüksek mi sualini değerlendirdik ve mevzu hakkında biliyor olmanız gereken değerli hususları aktardık.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir