2. Ay Gebelik

Hamileliğiniz ikinci ayına girdiğinde bebeğiniz de aylarca sürecek olan hızlı bir büyüme içerisine girer. 2. ay gebelik için önemli aylardan biridir. Çünkü maalesef hamileliğe dair bazı riskler devam eder. Bu nedenle anne adaylarının kendilerine ve sağlıklarına maksimum özen göstermeleri gereken süre henüz bitmemiştir.

Hamileliğin İkinci Ayında Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin beşinci haftası ila sekizinci haftası arasında bebeğin bazı hücreleri oluşmaya başlar. Ayrıca mevcut hücreler de fazlalaşır. Oluşumunu tamamlayan hücreler bazı özel fonksiyonlara kavuşur ve çeşitli görevler üstlenir. Gebeliğin 2. ayı bebeğin hücrelerindeki bu özel fonksiyon üstlenme durumu diferansiasyon olarak adlandırılır. Bu farklılaşma neticesinde bebeğin dış görünümünü daha sonra şekillendirecek olan ana hatlar da ortaya çıkmaya başlar.

gebelik

gebelik

Hamileliğin ikinci ayı içerisinde sadece hücrelerden oluşan bebek artık embriyo konumunu alır. Bebeğin embriyo dönemi vücut hatlarının artık şekillenmeye başladığı dönemdir.  Aslında embriyo toplamda üç tabakadır. Üst bölümde bir çukur oluşur ve daha sonra bu bölümde bebeğin beyni ve sinirleri oluşacağı için kapanır. Gebeliğin altıncı haftası içerisine girildiğinde embriyo ve plasentada kan elemanları ile kan damarları oluşmaya başlar.

Gebeliğin İkinci Ayında Yaşananlar

Bu dönemde ultrason kontrolü ile bebeğin kalp atışları takip edilebilir. Ayrıca bu dönemde bebeğin dolaşım sistemi de başlar. Anne karnındaki bebeklerde ilk olarak fonksiyon üstlenen sistem, dolaşım sistemidir. Akciğer ve idrar torbası da bu dönemde gelişmeye başlar. Gebeliğin beşinci haftası tamamlandığında bebek sadece 1,5 mm boyutundadır. Altıncı hafta içerisinde bebeğin boyutu 3 kat kadar artar. Yüzünün en temel hatları artık belirginleşmeye başlamıştır. Bu dönemde bebeğin beyni de hızla büyümeye başlar. Bebeğin kollarındaki ve bacağındaki çok küçük kemikler belirginleşir. Altıncı hafta sonunda bebeğin boyutu 3 mm’yi geçer. Yedinci hafta bittiğinde ise bebeğin boyutu 8 mm’ye ulaşır. Sekizinci haftada bebeğin parmakları birbirine yapışık bir şekilde şekillenmeye başlar. Ayrıca bebeğin göz kapakları da oluşur. Hamileliğin ikinci ayı sonlarına doğru ultrason ile bebeğin dizleri, dirsekleri, bilekleri gayet net bir şekilde görülebilir. İkinci ay dolduğunda bebek artık 12,5 mm’dir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir