Antifriz Renkleri Ne Anlama Gelir?

Antifriz, motorların ve diğer mekanik sistemlerin ısısını düşürür ve bu sayede parçaların ömrünü uzatır. Antifriz, su ve etilen glikol adı verilen bir maddeden oluşur. Etilen glikol, buharlaşma sıcaklığını düşürür ve bu sayede motorun ısısını düşürür. Su ise ısıyı taşıyıcı olarak çalışır.

antifriz renkleri ne işe yarar

Antifrizler, suya katılan etilen glikol oranına göre farklı renklerde üretilirler. Bu renkler, antifrizlerin hangi oranda etilen glikol içerdiğini gösterir. Örneğin, antifrizlerin sıklıkla kullanılan renkleri şunlardır:

  • Kırmızı: Etilen glikol oranı %50 ve üzerinde olan antifrizlerin rengidir. Bu tip antifrizler, çok sıcak iklimlerde kullanılır.
  • Yeşil: Etilen glikol oranı %50 ile %35 arasında olan antifrizlerin rengidir. Bu tip antifrizler, orta iklimlerde kullanılır.
  • Mavi: Etilen glikol oranı %35 ile %25 arasında olan antifrizlerin rengidir. Bu tip antifrizler, hava sıcaklıklarının düşük olduğu yerlerde kullanılır.
  • Beyaz: Etilen glikol oranı %25 ve altında olan antifrizlerin rengidir. Bu tip antifrizler, çok soğuk iklimlerde kullanılır.

Antifrizlerin renklerinin anlamı bu şekildedir. Uygun antifriz rengini seçmek, motorun verimli bir şekilde çalışmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir