Mobbing Ne Demek?

Mobbing, bir kişi veya bir grubun bir başka kişiye karşı sistematik ve uzun süreli şiddet uygulamasıdır. Mobbing, genellikle işyerlerinde ve okullarda görülür ve hedef alınan kişinin psikolojik, fiziksel veya sosyal olarak zarar görmesine yol açar. Mobbing, hedef alınan kişinin kendi çalışma koşullarını ve çalışma ortamını olumsuz etkilemek amacıyla yapılır ve hedef alınan kişi genellikle toplumdan dışlanır veya yalnız bırakılır.

mobbing ne demek

Mobbing, hedef alınan kişinin çalışma performansını ve verimliliğini düşürür ve genellikle hedef alınan kişinin işten atılmasına veya istifa etmesine neden olur. Mobbingle baş etmenin en iyi yolu, öncelikle mobbingin farkında olmak ve bu durumu kabullenmemektir. Yaşanan olumsuz durumun kendi hatası olmadığını bilmelidir. Mobbingle baş etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Mobbinge uğrayan bir kişi, mobbingin nedenlerini araştırmalı ve mobbinge neden olan etkenleri ortaya çıkarmalıdır. Böylelikle mobbinge uğrayan kişinin mobbingi önleme veya çözme stratejileri geliştirme şansı artar.
  2. Mobbinge uğrayan bir kişi, destek ve yardım almalıdır. Mobbinge uğrayan kişi, aile ve arkadaşlarından destek ve yardım alarak, bu durumdan daha kolay kurtulabilir. Ayrıca, profesyonel yardım ve destek de mobbinge uğrayan kişinin bu durumdan kurtulmasına yardımcı olabilir.
  3. Mobbinge uğrayan bir kişi, mobbinge uğradığı yerde (işyerinde, okulda, vb.) yetkililere veya işyeri veya okul yönetimine durumu bildirmeli ve gereken önlemlerin alınmasını istemelidir.
  4. Mobbinge uğrayan bir kişi, kendi psikolojik ve fiziksel sağlığını koruyarak, bu durumdan etkilenmemeye çalışmalıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir