Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı, maalesef ki günlük hayatımızda çoğu insanda gördüğümüz bir hastalıktır. Yaygınlaşan bu hastalık, insan yaşamını son derece olumsuz etkilemektedir. Yoğun ağrılara sebebiyet veren bel fıtığının, bel bölgesinde bulunan omurların arasındaki diskin, yırtılarak sinirleri sıkıştırma durumundan kaynaklandığı bilinmektedir. Bel fıtığı rahatsızlığı yaşayan bireyler, genelde şiddetli bel ve bacak ağrısı yaşadıklarını bildirmektedirler. Fıtıklaşma durumu, omurganın herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Omurga, vücut ağırlığını en çok taşıyan yer olarak bilinmektedir. Omurgalar arasındaki disk ekleminin kenarlarında bir yırtık oluşması ve disk içeriğinin omurilik kanalı içine doğru kayarak, bacaklara giden sinirlere bazen de omuriliğe baskı yapmasıyla ortaya çıkan oldukça ciddi bir rahatsızlıktır.

Bel Fıtığı Neden Olur?

Bel fıtığı, doğuştan olabileceği gibi sonradan maruz kalınabilecek bir hastalıktır. Bel fıtığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kalıtsal ve aktiviteye bağlı risk faktörleri nedeniyle meydana gelebilir. Bel fıtığı, hemen her yaşta ki bireylerde gözlemlenebilir. Sağlıklı görünen genç bir vücutta dahi bel fıtığına rastlamak elbette ki mümkündür. Diskin dış kısmındaki halkada zayıflama veya yırtılma gibi durumlar olduğunda fıtıklaşma yaşanabilir. Yaşlanma ve dejenerasyon başta olmak üzere pek çok sebebi bulunmaktadır. Aşırı kilo alımı, ağır yük kaldırmak, bilinçsiz yapılan sporlar, ani hareketler, kalıtsal sebepler bel fıtığı oluşumunun en bilindik nedenleri arasında yer alırlar.

Bel fıtığı belirtileri; bacak ağrısı, yoğun bel ağrısı, çabuk yorulma, idrar tutamama, denge kaybı, ayaklarda uyuşma durumu, yürümede zorluk yaşanmasıdır. Hastalığın oluş mekanizmasına göre belirtiler değişkenlik gösterebilir. Genelde, ilk önce belde zorlayıcı bir hareket sonucu omurganın arkasında ve kıkırdak yapının önünde duran bağ dokusu yırtılır. İlk aşamada birey, yalnızca bel ağrısı hisseder. Bir süre sonra kıkırdak doku, sinirlerin olduğu kanala taşar ve böylece sinirler sıkışarak ayaklar başta olmak üzere tüm vücuda ağrı sızar. Bel fıtığı gibi ciddi bir rahatsızlık asla ihmale gelmez. Şüphe duyulduğu takdirde doktor gözetiminde gerekli kontrollerin yapılması ve varsa hastalığın ilerlemeden çaresine bakılması gerekmektedir. Bel fıtığına sebebiyet verecek, ani hareketlerden kaçınmak önemlidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir