Bill Gates Kimdir?

Bill Gates, isminden sık sık söz ettiren bir bilim insanıdır. Amerikalı bilimci hayatımızı oldukça etkileyen başarılara imza atmıştır. Bu başarıların en başında ise, Microsoft gelmektedir. 28 Ekim 1925’de Amerika’nın Seeattle şehrinde dünyaya gelmiştir. Avukat bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğudur. Varlıklı bir ailenin üyesidir.  Bill Gates, 13 yaşında Lakeside Özel okuluna başlamıştır. Okumayı ve araştırmayı çok sevdiği için çevresi tarafından hep takdir edilen bir öğrenci olmuştur. 13 yaşında program yazmaya başlamıştır. Bilgisayara olan ilgisi ile herkesi kendine hayran bırakıyordu. En yakın arkadaşı Paul Allen ile boş zamanlarını sürekli olarak bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyorlardı. Bill Gates’in en büyük hayali herkesin evinde veyahut iş yerinde kişisel bilgisayarlarının olmasıydı. Bu hayali doğrultusunda çalışmalarına hız kesmeden istikrarlı bir şekilde devam etti. 

Okulun yakınlarında bulunan bir şirketin bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek adına iki arkadaş kullanıcılar için yazılım hatalarını arıyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda günden güne uzmanlaştılar. 1972 senesinde ilk şirketlerini kurdular. Bu şirkette iyi yazılımlar üreterek kısa bir sürede 20.000 dolarlık satış yaptılar. 1973 senesinde ise Harvard üniversitesinde eğitim görmeye başladı. Eğitiminin üçüncü senesinde silah alanında staj gördü ve mezun olamadan Harvard’dan ayrıldı. Çünkü ilgisini sadece bilgisayarlar çekiyordu. Bill ve Paul’un Altair için 1974’te geliştirdikleri yazılım dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları programlarını kendileri yazabiliyordu. MITS şirketi, bu ikiliden pazarlama ruhsatını satın alarak kendilerine sistemi daha çok geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates ve Allen bunun üzerine ani bir kararla New Mexico’da Microsoft adlı şirketi kurdular.

Microsoft’u kurduktan sonra aralarında Apple’ın da olduğu pek çok şirkete hizmet etmeye başladılar. İlerleyen zamanlarda Microsoft adını daha da duyurur bir hale gelmişti. Gates, 1979’da yalnızca 13 çalışanı ile yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi. MS-DOS işletim sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan Windows’un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başlamıştı. Windows’u piyasaya sürdükten üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Bill Gates, Melinda Gates ile 1 Ocak 1994’te evlendi. Bu evliliklerinden Jennifer, Rory ve Adele ismini verdikleri üç kızları oldu.

Bill Gates, okulu bırakmasına rağmen 2007 senesinde Harvard tarafından onur ödülüne layık görüldü. Bu zaman diliminde de ilk kitabı olan ‘’Önümüzdeki Yol’’ adlı eseri çıkartılmıştı. Bu kitabında girişimcilik ruhunu ve insanlara ilham olmayı temel almıştır. Bill Gates aynı zamanda hayır işleri yapmaktan da geri durmamaktadır. Hatta hayır işlerine daha fazla yoğunlaşabilmek adına Microsoft’tan istifa etmiştir. Fakat günümüzde halen Microsoft’un en büyük hissedarıdır. Dünyanın en zengin insanlarından birisi olarak bilinmektedir. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir