En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları

İnternet ortamında bizleri ulaşmak istediğimiz bilgiye, internet tarayıcıları ulaştırır. Hayatımızın her alanında varlığını sürdüren tarayıcılar günümüzde ihtiyaç halini almıştır. Tarayıcılar vasıtasıyla gitmek istediğimiz yerlere kolayca gidebiliyor, yemek istediğimiz besinler hakkında detaylı bilgi ediniyor, anlamını bilmediğimiz kelimelere bakıyor, film izliyor ve daha yüz binlercesini kolaylıkla halledebiliyoruz. Bu nedenle kullandığımız tarayıcının güvenilir ve konforlu olması son derece önemlidir. En çok kullanılan, severek tercih edilen internet tarayıcılarını detaylı şekilde inceleyelim. 

Google Chrome 

Dünya üzerinde en çok kullanılan internet tarayıcısı, %64. 7’lik bir oranla Google Chrome’dir. Ayrıca dünyanın en hızlı tarayıcısıdır. Kullanıcılara ücretsiz hizmet sağlayan Google, 2008 yılının Eylül ayında piyasaya sürülmüştür. Son derece basit bir ara yüze sahiptir. Kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarını detaylı olarak inceler, geri bildirimlere önem verir ve kaliteli bir hizmet sunar. 

Safari

Apple cihazlarında kullanılan Safari, çok sık kullanılan bir tarayıcı çeşididir. 2003 yılında Mac OS X Panther ile birlikte çıkmıştır. MacOS, İos, iPadOS ile entegre olarak çalışır. Apple’nin kullandığı donanımlar ve optimizasyonları sayesinde Safari’nin daha az pil tükettiği belirlenmiştir. 

Opera 

Chrome gibi açık kaynaklı Chromium motoru üzerine inşa edilmesi kullanıcıyı cezbediyor. 1995 yılında piyasaya sunulmuştur. Chrome benzeri olduğu için sık kullanılan bir tarayıcı türüdür. Opera’nın bilinen en önemli özelliklerinden birisi, direkt uygulama içerisinde VPN ve Reklamları Engelle özelliği bulundurmasıdır. 

Microsoft Edge 

Dünya genelinde en çok kullanılan bir diğer tarayıcı ise, Edge’dir. 29 Nisan 2015 yılında kullanıma hazır hale gelmiştir. Daha az RAM kullanması nedeniyle severek kullanılmaktadır. Hızlı bir tarayıcıdır. 

Mozilla Firefox 

En çok kullanılan tarayıcılardan Firefox, gizlilik ve güvenlik alanında oldukça başarılıdır. Kullanıcı gizliliğini iyi korumaktadır. Gerek arama geçmişi olsun gerekse kişisel veriler olsun son derece gizli tutarak sistematik bir şekilde çalışmaktadır. 2004 yılında ortaya çıkmıştır.

Yandex Browser 

Windows ve macOS cihazlarda kullanılan Yandex, diğer tarayıcıların özelliklerin hemen hemen hepsine sahiptir. Bu nedenle en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında görmekteyiz. Chrome ve Opere uzantılarını desteklemektedir. Çeşitli arka planlar sunar. 1 Ekim 2012 tarihinde piyasaya sunulmuştur. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir