Boyun Düzleşmesi ve Doğru Yastık Kullanımı

Boyun düzleşmesi, baş bölgesinin omuzlar üzerinde doğru bir şekilde dengede durmasını sağlayan boynun geriye doğru düzgün c-biçimi ile yamulmasıdır. Daha kolay bir ifadeyle boyun formunun kendisine özel cinsinin bozulması şeklinde belirtilebilir. Günümüzde çalışma durumlarının genellikle masa başlarında olması ve telefon, bilgisayar gibi görüntülere oldukça fazla bakıyor olmamız en değerli sebepleri arasında bulunmaktadır.

boyun düzleşmesi ve doğru yastık kullanımı

Daha Sağlıklı Bir Boyun İçin Öneriler

Boyun ağrılarından kurtulmanın en etkili yöntemi boynunuzu destekleyen düzgün uyku şeklinde uyumaktır. Fakat düzgün uyku konumu tek başına yeterli değildir. Uyku esnasında boynunuzu geliştiren bir yastık tercih etmeniz gerekecektir. Düzgün uyku konumuna yönelik seçtiğiniz düzgün yastık ile boyun ağrılarından uzaklaşabilirsiniz.

Boynunda ağrı problemi yaşayanlara mümkün oldukça sırt üstü şekilde ya da yan tarafa doğru yatmaları tavsiye edilmektedir. Sırt üstü pozisyonda uykuya dalanlar için hafif sert bir yastık omuz ve boyun kısmını korumak için iyi seçeneklerden birisidir.

Sırt üstü pozisyonda uyuyanlar rahat etmek ve boyun ağrılarını indirgemek için yastığın yerini değiştirmeyi kullanabilir. Örnek vermek gerekirse, omzun altına girmiş yastık ile uyumak biraz daha rahat olabiliyor. Yastığın omuzların altına girdirilmesi, başımızın yastığın üstüne daha çok alana yayılmasına sebep olacaktır, böylelikle boyun yamulmayacaktır.

Bu pozisyon, boyun ağrısı yaşayan kişilerin kendisini rahat hissetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca, sırt üstü pozisyonda uyuyanlar ayak altına hafif sert bir yastık daha ilave ederse, belkemiğine uyarlanan ağırlığı aza indirgeyebilirler. Yan şekilde yatıyorsanız daha yüksek bir yastık belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte baş ve boyun kısmı omuzlarla eşit çizgide olmalıdırlar.

Böylelikle boyun kısmı güç alarak tüm gece yoğun yük oturmasını önlemiş olacaktır. Bunun yanında, kolun bir yastık üzerinde konumlanması ve dizlerin ortasına bir yastık konulması omurga için ayrı destek sağlayacaktır. Boyun ağrısı olan bireyler için yüz üstü şekilde yatmak önerilmez. Fakat, uyku düzenini değişmek güç olabiliyor, fakat farklı bir şekillerde uyumaya gayret etmek öneriliyor.

Bu oldukça mümkün değil ise, alçak bir yastık ya da yastık olmadan yatılmalıdır. Boyun ağrılarından kurtulmanın bir diğer yöntemi ise ortopedik yastıkları kullanmaktır. Ortopedik yastık, uyku esnasında beden duruşunuzu düzeltmek adına geliştirilmiş bir yastık türüdür. Sağlıklı bir uykuya dalmak için yapılmıştır. Bunun dışında, uykudan uyandığınız vakit boyun ve baş ağrıları oluşmaması ve rahatlamış bir şekilde gözünüzü açmanıza yardım eder.

Standart yastıklarla da boyun ve baş kısmınızı rahatlatabilirsiniz. Ortopedik yastıklarsa bu durumu bir sonraki düzeye taşımaktadır. Yalnızca konfora değil, bununla birlikte ağrı eğilimlerine de destek olmalıdırlar. Sonuçta, boyun ağrılarını engellemek için düzgün yatış pozisyonu, uyku konumuna uygun olacak bir yastık tercihi ve ortopedik yastık seçimi değerli olmaktadır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir