Çatalhöyük Konya Tarihi Değerleri

Türkiye, tarihi yapılar, tarihi eserler ve bu özelliğe sahip olan diğer değerler bakımından, dünyanın en zengin ve en köklü ülkelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de sahip olduğumuz Anadolu bölgesinin, ilk çağlardan beri yerleşim yeri olarak kullanılması sebebi ile hemen hemen her türlü tarihi devre tanıklık eden bir bölge içerisinde bulunduğumuzu da ekleyebiliriz. Bu tarihi zenginliklerden biri de Çatalhöyük, Konya olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz etmiş olduğumuz bu tarihi yapının özelliklerini, tarihini ve diğer yönlerini ele alabilir ve bu bağlamda bilgiler verebiliriz.

çatalhöyük konya tarihi değerleri

Tarihi Devirler

Söz konusu bu yapı, Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzden 9 bin yıl önce yerleşim yeri olan bu şehir, Konya ili sınırları içerisinde bulunmaktadır. Çatalhöyük, Konya tarihi şehirler bakımından dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak gösterilmektedir. Dolayısı ile de bu yönde her yıl sürekli olarak ziyaret aldığını ve bu bağlamda da yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradığını söyleyebiliriz.

Dünya Miras Listesi

Ülkemiz içerisinde yer alan birçok farklı tarihi eser, tarihi kent ve diğer tarihi değerler, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmekte ve bu yönde de korunmaktadır. Dolayısı ile de Çatalhöyük, Konya da, bu liste içerisinde bulunmaktadır. 2009 yılında geçici olarak UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde bulunan bu yerleşim yeri, 2012 yılında kesin listeye eklenmiş ve bu yönde de çalışmalar başlatılmıştır.

Konya Tarihi Yapıları

Söz konusu bu il dahilinde aynı zamanda diğer birçok farklı tarihi eserin ve tarihi yapının da yer aldığını ve bu yönde de sürekli olarak gezilerin düzenlendiğini söyleyebiliriz. Özellikle de Selçuklu Devleti dönemi içerisinde yaptırılan birçok farklı eserin, günümüze kadar son derece başarılı bir şekilde korunduğunu ve bu yönde ziyaretlere açıldıklarını söyleyebiliriz.

Diğer Antik Kentler

Bahsetmiş olduğumuz bu antik kent haricinde, Konya ili içerisinde diğer birçok farklı tarih öncesi yerleşim merkezlerini de ziyaret edebilir ve bu yol ile de bölgenin tarihi hakkında son derece kapsamlı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir