D Vitamini İçeren Besinler

Vücudumuz çeşitli vitaminlere ihtiyaç duyar, en önemli vitaminlerden birisi de D vitaminidir. D vitamini sayesinde birey, pek çok hastalıktan korunur. D vitamini kalsiyum ve fosfat emilimini düzenler. Büyüme çağındaki çocukların, yetişkin ve yaşlıların tüketmesi gereken D vitamini, adeta hayati değer taşımaktadır. D vitamini eksikliği durumunda, vücudumuz yorgun düşerek; kuvvet kaybı, eklem ağrısı, saç dökülmesi ve uykusuzluk gibi çeşitli belirtiler gösterecektir. Tüm bu olumsuzluklardan kaçınmak adına yeterli miktarda D vitamini tüketiminde fayda var.

Günlük hayatımızda tükettiğimiz fakat farkında olmadığımız birçok sebze, meyvenin içerisinde D vitamini bulunmaktadır. D vitamini içeren besinlerden en fazla tüketilenleri sizler için derledik hep bir şekilde detaylarıyla inceleyelim.

Yağlı Balıklar: Somon, Sardalya, Ringa, Ton, Kılıç ve Uskumru gibi yağ oranı yüksek olan balıklar D vitamini bakımından oldukça zengindir. Özellikle çocukların büyüyüp, gelişimi için yeterli miktarda D vitamini sağlamaktadır.

Yumurta Sarısı: Sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken, adeta bir vitamin deposudur. Göz ve kalp sağlığı için bulunmaz bir besindir. D vitamini eksikliğini giderecek bir kaynaktır.

Süt Ve Süt Ürünleri: Süt, Ayran, Kefir, Yoğurt, Peynir gibi besinler bol miktarda D vitamini içermektedir.

Tavuk Eti: Tavuk eti D vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır. Severek tüketilen tavuk eti, içerdiği mineraller sayesinde kemikleri sağlamlaştırır.

Karides: D vitamini bulunduran Karides, diş ve kemik sağlığına çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarının gelişimi için de son derece önemlidir.

Kırmızı Et: Bol miktarda D vitamini almak için son derece yeterli ve lezzetli bir besin kaynağıdır. Yemeklere sıklıkla kullanılan kırmızı et, kas ve kemiklerin gelişimi için olmazsa olmazdır.

Brokoli: D vitamini eksikliği hisseden bireyler, mutlaka brokoli tüketmelidir. Yoğun miktarda D vitamini bulunduran brokoli, sağlığa son derece faydalı bir sebzedir.

Elma: Besin değeri yüksek olan elma vücuda pek çok yarar sağlar. Çeşitli mineralleri bulunduran elma en fazla D vitamini sağlar.

Mantar: Yağ oranını azaltmaya yaran mantarın, insan vücuduna sayısız yararı bulunmaktadır. Gün ışığına maruz kalarak yetişen mantarlar gerekli D vitaminini sentezliyor. Mantar tüketerek yeterli dozda D vitaminine ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir