Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Kur korumalı TL mevduat hesabı sayesinde, Türk lirası birikimlerinizi kurdaki değişimlere karşı koruyarak, değer kaybetmesine engel olabilirsiniz. Kur korumalı TL mevduat hesabını kısaca, birimlerin yabancı para karşısındaki değerini koruyan vadeli bir mevduat hesabı olarak tanımlayabilmek mümkün. Klasik vadeli mevduat hesabına genel hatlarıyla oldukça benzemektedir. Klasik vadeli mevduat hesaplarında bilindiği üzere vade süresi, mevduat büyüklüğü vb. gibi çeşitli faktörlere göre belirlenen bir oranla faiz getirisi elde edilmektedir.

Bu iki vadeli mevduat hesabını birbirinden ayıran en belirgin özellik ise, Kur korumalı TL mevduat hesabında ek olarak mevduatınızı kur değişikliklerine karşı güvenilir bir şekilde korumuş olursunuz. Kur korumalı mevduat hesabı sayesinde finansal açıdan mağduriyet yaşamadan, kolayca birikim yapabilirsiniz. Aynı zamanda hesabınızın kapanış tarihindeki döviz kuru, hesabınızın açılış tarihindeki döviz kurundan yüksek ise eğer, arada oluşan bu fark size geri ödenecektir. Bu sayede kur kaynaklı herhangi bir değer kaybı yaşanmaz. Dövizde yaşanan tüm düşüş veya yükselişlere göre paranız, değer kaybetmeden orantılı bir şekilde gelirinize eklenecektir. Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren kur korumalı mevduat hesabı sayesinde, insanlar kendilerini olası durumlara karşı güvence altına almaktadır.

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabını Kimler Açabilir?

Kur korumalı TL mevduat hesabına ihtiyacı olan hemen hemen her Türk vatandaşı erişir diyebiliriz. Ekonomideki olası iniş çıkışlardan etkilenmek istemiyorum, yatırımım güvence altında kalsın diyorsanız eğer kur korumalı TL mevduat hesabı tam olarak sizin için hizmet vermektedir. Bunun için öncelikle kişinin 18 yaşından büyük, yetişkin bir birey olması gerekmektedir. Her şeyden önemlisi de hesabı açtırmak isteyenin ‘’gerçek’’ bir kişi olması gerekmektedir.

Yurt dışında işçi olarak çalışan, serbest meslek ile uğraşan, müstakil iş sahibi, Türk vatandaşı olan veya Türkiye’de kanuni olarak yerleşim yeri bulunan tüm bireyler rahatlıkla kur korumalı TL mevduat hesabı açabilirler. Mevduat hesabını açtırmaya karar verdikten hemen sonra gerekli araştırmaları yaparak, bu imkanı sağlayan herhangi bir bankayı seçip görüşmeleri gerçekleştirdikten hemen sonra mevduat hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir