Diş Çürüklerini Önlemenin Yolları

İyi bakılmadığında birçok sağlık problemine ve ağrılara sebep olan dişler, birçok faktörden olumsuz etkilenebiliyor. Normalde insanların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için gerekli olan sağlıklı beslenme; yani yeterli protein, vitamin ve minerallerin alınması gibi faktörler de oldukça önemliyken diş sağlığı da beslenmeden büyük ölçüde etkilenebiliyor. Bu sebeple, diş sağlığı için öncelikli olarak beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor.

çürük diş

çürük diş

Diş Çürüklerinden Nasıl Korunmak Gerekir?

Diş çürüklerinden korunabilmek için, şekerli ve yumuşak karbonhidratlı gıdalar dişlerin üzerinde kalır ve çürüğe sebep olur. Bu yüzden bu tarz gıdaların tüketiminden uzak durulmalıdır. Tüketildiğinde ise dişler, mutlaka fırçalanmalı ve daha sonra diş ipiyle temizlenmelidir.

Asitli gıdalar ve içecekler de diş minesine oldukça zarar verir. Bu zararı en aza indirgemek için; asit içeren kola, gazoz, limonata ve alkol gibi içeceklerden özellikle uzak durulmalıdır.

diş çürükleri

diş çürükleri

Sigara ve alkol, her açıdan olduğu gibi ağız ve diş sağlığı açısından da oldukça zararlıdır. Özellikle sigara, diş çürümesine sebep olmazsa bile var olan çürümeyi hızlandırır ve diş minelerine zarar verir. Aynı zamanda diş sararmaları ve lekeleri de genelde sigara içilmesi sebebiyle oluşur. Alkol tüketimi ise, ağız içinde kanser oluşması riskini arttırır ve dişlerin yapısını zayıflatarak, ileride birçok diş problemi yaşanmasına sebep olur. Bu nedenle diş çürümelerini önlemek için en çok alkol ve sigaradan uzak durulması gerekir.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir