Kaybolan İkiz Bebek Sendromu

İlk olarak 1945 yılında tanımlanmış olan kaybolan ikiz bebek sendromu genellikle ikiz bebeklerde görülüyor. Gebelik süreçlerinin takibinde son derece etkili olan ultrasonun yaygınlaşması ile tanıların daha rahatlıkla konulabildiği bu durum genellikle gebeliğin beş ya da altıncı haftasından sonra görülür.

ikizler

ikizler

Kaybolan ikiz bebek sendromunda ilk başlarda ikiz olan bebek sayısı, sonraki kontrolde bir inmesi ile oluşur. Erken dönemde oluşan bu durumda diğer bebek için bir sakınca saptanmazken anne adaylarında kaybolan ikiz bebek sebebi ile kanama ya da ağrı hissi yaşanabiliyor.

İleri ki Dönemde Yaşanan Kayıp Durumunun Sakıncaları

Kaybolan ikiz bebek sendromu ileri dönemlerde oluştuğu takdirde anne karnındaki diğer bebek için sorun yaratabileceğinden detaylı takip ve kan tahlillerinin alınması gereklidir. Kaybolan ikizin bu dönemde diğer bebeğin organlarına yapabileceği zararın yanı sıra erken doğum riski de oluşabilir.

ikiz gebelik

ikiz gebelik

İkiz bebek ya da çoğul gebelik durumlarında kaybolan ikiz sendromu sebebi ile anne ve baba adaylarının bu duruma hemen kendilerini adapte etmemelerinde yarar var.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir