En İyi Orkide Nereden Alınır?

Orkide çiçeği, Salepgiller familyasına mensup, benzersiz bir güzellik ve zarafete sahip bir çiçek türüdür. Tropikal iklimin yaşandığı bölgelerde daha iyi yetişme imkânı bulsa da uygun koşullar sağlandığında dünyanın her yerinde yetişebilme özelliğine sahiptir. Orkide çiçeği benzersizliğin, asaletin ve zarifliğin simgesidir. Orkideler, küçük yapraklara ve uzun gövdelere sahiptirler. Orkidelerin ince uzun gövdelerine bakılarak narin ya da dayanıksız oldukları düşünülebilse de göründüğünden daha dayanıklı uzun süre yaşayabilen bitkilerdir. Orkide, özellikle kadınların çok sevdiği bir çiçek türüdür.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Orkide çiçeğinin sağlıklı olması ve en güzel gelişimi gösterebilmesi için özel orkide toprağına dikiminin yapılması gerekir. Sulama işleminde kullanılacak suyun, kireçli musluk suyu yerine içme suyu olması daha uygundur. Orkideler, yaz mevsiminde suya çok ihtiyaç duyarlar. Sulama işlemini yapraklarına ve toprağına püskürtme yöntemiyle yapmaya özen gösterin. Sulama işlemi sırasında orkidenin çiçeklerine su değmemesine dikkat etmelisiniz. 

Orkideler için en uygun sıcaklık değerleri kışın 20 derece ve üstündeki, yazın ise 25 derece ve altındaki değerlerdir. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gereken orkide çiçeklerinin sabah ve akşam güneşi ışığını alan bir yerde bulunması sağlığı ve gelişimi bakımından oldukça önemlidir. Haftada bir kez orkidenize, orkideler için özel olarak üretilen bitki besinlerinden vermeniz orkidenizin daha güzel gelişim göstermesini sağlayacaktır.

Orkide Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Orkide alırken köklerini kontrol etmeye özen gösterin. Orkidenin kökleri güzel bir yeşil renginde ise bu orkidenin sağlıklı olduğunu gösterir. Bazı orkide türlerinde köklerin rengi kırmızı olabilir. Bu durumda orkide kökünün diriliğine bakmanız yeterli olacaktır.
  • Orkidelerin yapraklarının yeşil olmasına dikkat edin. Üst yapraklarında sararma olan orkidenin kesinlikle sağlık problemi vardır. Eğer üst yapraklar parlak yeşil renginde ve altta kalan yapraklarda sararma var ise bu durum normaldir.
  • Çiçekleri çok olan orkideleri seçmeye özen gösterin. Üzerinde tomurcuk olan orkideler, daha da çiçek açacaklarının haberini vermektedirler. Onları seçmenizde de sakınca yoktur.
  • Orkide dallarının güçlülüğünü kontrol edin. Kalın dalları olan orkideleri tercih edin.

Sizin için en iyi orkidelerin bulunduğu, orkidede kaliteye önem veren ve gönül rahatlığıyla istediğiniz şıklıkta ve güzellikte aranjman çeşitlerini bulabileceğiniz https://www.wishflowersdesign.com/orkide internet sitesini tavsiye ediyoruz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir