Endoskopi Neden Yapılır?

Endoskopi, endoskop adı verilen bir alet kullanılarak iç organların görüntülenmesi işlemine verilen adıdır. Endoskop, bir uçta optik sistemler, ışık kaynakları ve bir kamera bulunan bir teleskop gibi aletlerdir. Endoskop, genellikle vücudun ağız, burun, anüs veya bronşlar gibi yerlerine yerleştirilerek, iç organların görüntülenmesine yardımcı olur.

endoskopi neden yapılır

Endoskopi, birçok farklı nedenle yapılabilir. Bunlar arasında:

  1. İç organların görüntülenmesi: Endoskop, iç organların görüntülenmesine yardımcı olur ve bu sayede doktorlar, organların sağlıklı veya hastalıklı olduğunu anlayabilirler. Örneğin, mide veya bağırsakların içinde polipler, tümörler veya iltihaplı lezyonlar gibi anormal değişiklikleri görebilirler.
  2. Tedavi edici amaçlı: Endoskopi, bazı durumlarda tedavi edici amaçlı da kullanılabilir. Örneğin, bir polip midesinin içinden alınabilir veya bir bağırsak tıkanıklığı açılabilir.
  3. Cerrahi amaçlı: Endoskopik cerrahi, bir endoskop ve diğer aletler kullanılarak yapılan cerrahi işlemdir. Bu tür bir cerrahi, büyük cerrahi incilerin yerine küçük delikler açarak yapılır ve genellikle daha az ağrılı ve daha az zorlu bir iyileşme süreci gerektirir.
  4. İlaç verme: Endoskop, ağız yoluyla verilecek ilaçların doğrudan mideye verilmesine de yardımcı olabilir. Bu, ilaçların etkinliğini arttırabilir veya yan etkilerini azaltabilir.

Endoskopi, genellikle anestezi veya hafif bir sedasyon kullanılarak yapılır ve gün içinde yapılabilir. Endoskopi, genellikle bir doktor tarafından yapılır ve özel eğitim gerektirir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir