Kuru Öksürük Nedir?

Kuru öksürük, nefes darlığına neden olan bir rahatsızlıktır. Kuru öksürük, solunum yollarında bir enflamasyonun ya da irritasyonun sonucu olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, öksürük için bir takım mukus ya da akıntı oluşmaz. Kuru öksürüğün nedenleri arasında en yaygın olanlar arasında sigara içmek, kirli hava solumak, alerjik reaksiyonlar, viral veya bakteriyel enfeksiyonlar ve bazı ilaçlar yer almaktadır.

kuru öksürük nedir

Aynı zamanda, kronik hastalıklar, örneğin astım veya bronşit, kuru öksürüğe neden olabilir. Kuru öksürük tedavisinde, temel nedenin kontrol altına alınması önemlidir. Örneğin, sigara içmek bırakılmalıdır veya kirli hava solunmamalıdır. Eğer alerjik reaksiyonlar nedeniyle meydana geliyor ise, alerjik maddelerden uzak durulması gerekir. Eğer bir viral veya bakteriyel enfeksiyon nedeni mevcut ise, doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler veya antiviral ilaçlar kullanılabilir.

Ayrıca, kuru öksürüğün semptomlarını azaltmak için evde yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Örneğin, sıcak suda su banyosu yapmak, nemli havayı sağlamak ya da öksürüğünüzü kontrol altına almak için öksürük supresanları kullanabilirsiniz. Eğer öksürüğünüz kronikleşmişse veya sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuza danışmanız önemlidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir