Ergenlik Sivilcesi: Nedir, Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir

Ergenlik sivilcesi kaç yaşına kadar devam eder?

Ergenlik, vücudun bir çocuğun vücudundan bir yetişkinin vücuduna dönüştüğü zamandır. Ergenlik döneminde meydana gelen değişikliklerden biri de androjen adı verilen hormonların üretilmeye başlamasıdır. Androjenler, akne kırılmalarına neden olabilen erkek seks hormonlarıdır.

Akne patlamaları tipik olarak bir kişinin 20’li yaşlarının başına kadar sürer, bazı insanlar 30’lu veya 40’lı yaşlarında akne patlamaları yaşar.

ergenlik sivilcesi

13 yaşında sivilce neden çıkar?

Akne, her yaştan insanı etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır, ancak genellikle ilk kez bir kişi ergenlik çağına geldiğinde ortaya çıkar.

Aknenin en yaygın nedeni gözeneklerdeki aşırı yağ ve ölü deri hücreleridir. Bu maddeler gözenekleri tıkadığında, bakteriler büyüyebilir ve ciltte inflamatuar bir yanıtı tetikleyebilir. Vücut buna, bakterilerle savaşmak ve ölü hücreleri veya fazla yağı temizlemek için beyaz kan hücreleri göndererek yanıt verir. Bu kızarıklık, şişme ve sivilce adı verilen irin dolu şişliklere yol açar. Akne bulaşıcı değildir veya kirli ciltten kaynaklanmaz.

Genetik, hormonlar, stres seviyeleri, diyet ve ilaçlar gibi 13 yaşında sivilce olma olasılığınızı etkileyen birçok faktör vardır.

Ergenlik sivilceleri nasıl yok edilir?

Ergenlik aknesi, birçok genci etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Ergenlik sivilcelerinden nasıl kurtulacağınızı bilmek zor olabilir.

Aşağıda ergenlik sivilcelerinden nasıl kurtulacağınıza dair bazı ipuçları verilmiştir:

– Yüzünüzü günde iki kez hafif bir temizleyici ile yıkayın ve ardından nemlendirici uygulayın.

– Yüzünüze dokunmaktan kaçının.

– Sadece gerektiğinde makyaj yapın ve yağsız ürünler kullanın.

– Makyaj yapsanız bile her gün güneş kremi sürün ve yoğun saatlerde (10:00 – 16:00) güneşten kaçının.

Ergenlik sivilcesine ne iyi gelir?

Kelimeler: ergenlik sivilcesine iyi gelen şeyler, ergenlik sivilcesini rahatlatan şeyleri, ergenlik sivilcesini ne yok eder, doğal yollarla

Ergenlik sivilceleri ergenler için yaygın bir sorundur. Çok utanç verici ve stresli olabilir. Aknenizden kurtulmanıza yardımcı olabilecek pek çok şey var, ancak bunlardan herhangi birini denemeden önce daima bir doktora danışmalısınız.

Ne tür sivilcelere sahip olduğunuz ve hangi tedavilerin mevcut olduğu konusunda doktorunuzla konuşmalısınız. Başkalarının yararlı bulduğu çözümler için çevrimiçi olarak da bakabilirsiniz.

Akne için en iyi şey cildi temiz, kir ve yağdan arındırmaktır. Bu, özellikle egzersiz yaptıktan veya terledikten sonra yüzünüzü her gün nazik bir temizleyici veya sabunla yıkamak anlamına gelir. Yüzünüze dokunmamak da önemlidir çünkü bu, akne bakterilerinin tüm cilde yayılmasına neden olur. Sırtınızda veya göğsünüzde sivilce varsa, o bölgeleri de yıkamanız önemlidir!

Herhangi bir sivilceyi almamak da önemlidir, çünkü bu onları yalnızca daha kötü hale getirecek ve çıkarılması zor veya imkansız olan yara izlerine yol açacaktır!

Ergenlik sivilceleri ne zaman geçer?

Ergenlik sivilcesi, ergenlik döneminde ortaya çıkan bir sivilce türüdür. Sivilceler genellikle birkaç yıl sonra kaybolmaya başlar.

Sivilceler genellikle birkaç yıl sonra kaybolmaya başlar, ancak sivilcelerin tamamının geçmesi 10 yılı bulabilir.

Sivilce kaç yaşından sonra çıkar?

Akne, sadece gençler için olmayan bir cilt durumudur. Her yaşta olabilir, ancak en sık ortaya çıktığı zaman ergenlik ve ergenlik dönemidir.

Akne hormonal değişiklikler, stres ve bazı ilaçlar dahil olmak üzere birçok faktörden kaynaklanabilir. Akne genellikle birkaç yıl sonra herhangi bir tedavi olmaksızın kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, bazı kişilerin akneden kurtulmak için ilaç veya başka tedaviler kullanması gerekecektir.

Yetişkinlikte sivilce yaşayan kişiler, bu konuda bir doktora görünmek isteyebilirler çünkü sivilceye de neden olabilecek bazı tıbbi durumlar vardır ve kişi kendi başına ilaç almaya veya başka tedavileri denemeye başlamadan önce bunların dışlanması gerekir.

Sivilceyi En Çabuk Ne Geçirir?

Akne, hem yetişkinleri hem de çocukları birçok insanı etkileyen bir cilt durumudur. Genetik, stres, hormonlar veya belirli cilt ürünleri gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Akne ayrıca deriyi yolmak veya cildi tahriş eden sert sabunlar kullanmak sonucunda da gelişebilir. Sivilce ayrıca ciltte iltihap ve irin dolu şişlikler yaratan bakterilerden de kaynaklanabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok sivilce tedavisi vardır; bunlardan bazıları antibiyotikler, benzoil peroksit krem veya losyon, retinoidler (Retin-A gibi) ve salisilik asit (Proactiv Solution gibi) içerir. Tedaviler yaş ve aknenin şiddeti gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

Hangi Krem Sivilceye İyi Gelir?

Kremler, yaraları, yanıkları veya diğer cilt hastalıklarını yatıştırmak veya iyileştirmek için cilde uygulanan topikal merhemlerdir. İltihabı azaltarak, ağrı ve kaşıntıyı gidererek ve yara iyileşmesini teşvik ederek çalışırlar. Losyonlar, jeller, merhemler ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı biçimde gelirler. Kremler eczane raflarında bulunabileceği gibi hastane ve doktor muayenehanelerinde de bulunabilmektedir. Bazı kremler reçetesiz satılmaktadır, ancak doktor tavsiyesi her zaman en doğru yoldur.

Akne tedavisi için pek çok farklı krem çeşidi mevcuttur. Bir tip, hafif ila orta şiddette akne için yaygın bir tedavi olan benzoil peroksit kremidir. Benzoil peroksit, akne kırılmalarına neden olan P-akne bakterilerini öldürerek çalışır. Bu krem aynı zamanda akne patlamalarının neden olduğu iltihaplanmayı azaltır ve bu da gelecekteki sivilcelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Başka bir krem türü, cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine ve siyah noktaların veya beyaz noktaların oluşmasına neden olabilecek tıkanmış gözeneklerden ölü deri hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olan salisilik asittir.

Erkeklerde Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Ergenlik, vücudun değişmeye başladığı yaşamdaki bir aşamadır. Ergenlik döneminde gerçekleşen doğal bir süreçtir ve genellikle 10 ile 14 yaşları arasında başlar.

Ergenlik, diğer hormonların değişmeye başladığı ve vücudun büyümeye başladığı bir dönemdir. Ergenliğin ilk belirtileri genellikle kızlarda kıllanma, ses kalınlaşması veya meme gelişimi gibi fiziksel değişikliklerdir. Erkek çocuklar da sivilce, büyüme atakları veya testis büyümesi yaşayabilir.

Ergenlik belirtileri kişiden kişiye değişmekle birlikte tipik olarak kızlarda kıllanma, ses kalınlaşması veya meme gelişimi gibi bazı fiziksel değişikliklerle başlar. Erkek çocuklar da sivilce, büyüme atakları veya testis büyümesi yaşayabilir.

Kızlarda Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Kızlarda ergenliğe işaret edebilecek bir takım işaretler vardır. Bazıları aşağıda tartışılmaktadır.

İlk işaret, genellikle yüzde başlayan ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılan sivilce başlangıcıdır. Sivilce, derideki yağ bezlerini daha fazla sebum üretmesi için uyaran androjen hormonlarının artan üretimi nedeniyle oluşur. İkinci işaret, bir kızın göğüs bölgesine bakıldığında veya göğüslerine elle dokunulduğunda kolayca fark edilebilen meme gelişimidir. Üçüncü belirti, genellikle 13-14 yaşlarında başlayan ve her ay yaklaşık 4-6 gün süren adet görmedir.

Sivilceyi anında ne yok eder?

Akne, birçok insanı hayatlarının bir noktasında etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Hormonal değişiklikler, stres veya diğer faktörlerden kaynaklanabilir.

Akneden kurtulmanın en iyi yolu, temel nedeni bulmak ve onu tedavi etmektir. Ancak, bu süre zarfında sivilcelerinizi daha hızlı temizlemenize yardımcı olacak bazı şeyler yapabilirsiniz.

– Cildinizi günde iki kez yağsız bir temizleyici ile temizleyin

– Yüzünüze dokunmaktan kaçının

– Salisilik asit içeren nazik peeling ürünleri kullanın

– Etkilenen bölgelere benzoil peroksit krem veya losyon uygulayın

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir