Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyondaki renk uyumu yaşam alanınıza büyüleyici bir ahenk ayarlayabilirsiniz. Mobilya, aksesuar ve aydınlatma ürünlerinizi satın aldınız. Tarzınızı gösterecek şekilde evinizi dekore edebilmek için renk uyumuna da dikkat edin.

Evlerde beğendiğiniz renkleri görüyor olmak sizleri daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Aldığınız en küçük aksesuar rengi dahi evdeki ambiyansı bambaşka hale getirebilir.

Monokromatik Dekorasyon

Modern tasarımlı evlerde en yaygın renk dekorasyonu tek renkli dekorasyondur. Genelde tek rengin hakim olduğu dekorasyon çeşidi olarak öne çıkmaktadır. örneğin siyah rengini tercih etmek istiyorsanız gri ve beyaz tonlarını da dekorasyon içinde mutlaka kullanmanız gerekir.

Yine kırmızı ve tonlarını tercih ediyorsanız halı, perdeler de yine kırmızı rengin tonlarını yansıtan renklere hakim olur. Tek renkli dekorasyonu evin tamamında kullanabilirsiniz. Fakat daha koyu tonu tercih ediyorsanız yoğun olarak açık tonlarını dekorasyon içinde ön plana almalısınız.

Analog Renkler

Son zamanlarda favori renklerden birisi olan analog renkler evdeki ambiyansı aniden bambaşka bir hale getirecek. Genelde duvar ve tablolarda daha fazla kabul gören analog renklerle oldukça basit eşya kombini yapabileceksiniz.

örneğin sarı, mavi ve yeşili birlikte kullanabilmeniz mümkün. Veya sarı, turuncu ve kırmızıyı da kullanabilirsiniz. Bu renk tonları ile analog renk dekorasyonu yapabileceksiniz.

Kontrast Renkler

Genelde kontrast denilince siyah ve beyaz renkler aklımıza gelmektedir. Fakat birçok uyumlu renk ile zıt bir dekorasyon yapabileceksiniz. Kırmızı ve yeşil, sarı ile mor, mavi ile turuncu favori uyumlu zıt renklerdir. Ton seçimi ise tamamıyla sizin beğenilerinize kalmış.

Seçtiğiniz Renkleri Nasıl Kullanmalısınız?

Eviniz için zıt, analog veya başka renkleri seçtiniz. Fakat bu renkleri her yerde kullanmak evinizi boğacak ve göz yorucu hale getirebilecektir. Bu yüzden evin daha büyük alanlarında daha açık tonu başka alanlarında ise daha koyu tonu geçişli amacıyla kullanılabilir. Zıt bir dekorasyon tercih ediyorsanız renk oranını 3’e 7 şeklinde ayarlamak suretiyle büyüleyici bir ahenk ayarlayabilirsiniz.

Benzer şekilde tek renkli renk dekorasyonu için ise seçmiş olduğunuz asıl rengin %70’inini kullanarak diğer renkleri de %30 nispetinde paylaştırabiliriniz.

Renk dekorasyonu sırasında yalnızca duvar renkleri değil seçmiş olduğunuz mobilya takımlarının renklerini de dikkate alarak renk oranlarını bu durumda ayarlamalısınız.

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Renkler hayatın tamamında. Hem de birçok şahsa göre psikolojiyi de yansıtıyor. Evlerde tercih ettiğiniz renkler sizi aktarır.

Hem de yaşam alanınıza renklere verilen önemi yansıtarak evinize şık bir görünüm katabilirsiniz. Gelin renklerin manalarına ve simgesine beraber göz atmaya başlayalım.

Gücün Yansıması Kırmızı

Kırmızı renk genelde tüm kişilerin evinde yer alan asıl renklerden birisidir. Kırmızı rengin her tonunu evlerde kullanabilmeniz mümkün. Kırmızı dikkatleri en çok üzerinde toparlayan renklerden biri olması sebebiyle mobilya tercihinde kararınız kırmızıdan yana olur.

Asaletin Simgesi Mor

Mistik havayı seven kişiler için ev dekorasyonunda vazgeçilmez renklerden bir tanesi de mor rengidir. Neredeyse tüm renkler ile uyum sağladığı için mor rengini kolaylıkla evlerde kullanabilmeniz mümkün. Gizemli bir atmosfer yaratmak için mor rengin herhangi bir tonunu mobilyalarınızda ya da duvarlarınızda kullanabilirsiniz.

Canlılığın Rengi Sarı

Oldukça renkli bir kişiliğim var ve evimin içerisinde de bunu görmek istiyorum diyen kişilerin başında ise sarı olmalı. Sarı hem canlılığı hem de yaratıcılığı simgeleyen bir renk. çalışma odanız için seçebileceğiniz sarı tonları çocuk odaları için de en en uygun renklerden biri olabilir.

Huzurun Rengi Mavi

Deniz kenarındaki belkide tüm evlerde sürekli gördüğümüz mavi rengi insanı dinlendirir. Eve geldiğiniz anda sizi karşılayacak sımsıcak mavi tonları ile siz de evlerinizde huzurlu anlar yaşayabilirsiniz. Mavi renk ek olarak uygulandığı alanı güvenilir hale getiren özel renklerden birisidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir