Oturma Odası Dekorasyonu 2023

Oturma odası bir evin olmazsa olmazlarından birisidir… İnsanlar oturma odanızda buluşur, dinlenir, eğlenir, oldukça keyifli bir vakit geçirir. Bu sebeple oturma odası dekorasyonu üzerinde çalışılırken günümüzün önemli bir kısmının burada geçeceğini düşünerek planlama üzerinde çalışılmalı. Dekorasyon üzerinde çalışılırken hangi mobilya takımlarının nasıl bir uyumla sunulacağı düşünülmeli.

oturma odası dekorasyonu 2023

Ek olarak devamlı olarak orada kaç kişinin yaşam sürdüğünü biliyor olmak da oturma odası dekorasyonunu farklı bir noktaya sürükleyeceği için ailenin kaç kişi olduğu bilgisi de plana dahil edilmeli. Oturma odası her açıdan kolay ve fonksiyonel olmalı. Hem rahatlığın hem de konforun öne çıktığı dekorasyon uygulamalarında çok karmaşık olan bir yerleşim oluşturmamak adına bütün ürünlerin en mantıklısını satın almalıyız.

Oturma odası mobilya seçimi nasıl yapılır?

Mobilya tercihi ne kadar çok isabetli olursa dekorasyon çalışmasından beklenen sonuç da o kadar büyük olur ve sonuç olarak olabildiğince kaliteli ve işlevsel işler ortaya çıkacaktır. Oturma odası dekorasyonlarında kişisel tercihlerle beraber işlevsel olması da aranması gereken özellikler arasında bulunuyor. Oturma odası koltuk takımı imalatında tercih edilen malzemeler çok önemli, üst düzey kaliteye sahip malzemelerden hazırlanıyor olmalı.

üzerinde herhangi bir hastalık barındırmayan, insan yaşamını olumsuz etkilemeyecek olan malzemelerden üretiliyor olmalı. Yalnızca görünüşe bakılarak satın alma yapılmamalı, mobilyanın dokusu, kumaşın türü, rengi gibi nedenlerde incelenmeli. Oturma odası koltuk takımı tercihi ne oranda başarılı bir seçim olursa alınacak verim o oranda yükselecektir.

oturma odaları 2023

Ek olarak satın aldığınız mobilya takımlarının garanti süreleri de minimum dekorasyon kadar oldukça değerli bir mevzu, zira seneler boyunca kullanmak için satın aldığınız mobilyaların güzel görünmesi kadar güvenliği, tüm kalite kontrollerinin çoktan yapılmış olmalı. Mobilya takımlarının imalatında tercih edilen ağacın cinsinin istenen kalitede olması ile seneler boyunca dayanıklı mobilyalar ortaya çıkacaktır ve ekstradan masraf etmezsiniz. Bu sebeple mobilya için gözden çıkardığınız para çöpe atılmış bir bütçe değil, ev ya da araba almak kadar oldukça değerli ve kıymetli.

Koltuk alırken yalnızca görsellik önceliklendirilmemeli, bütün ev dekorasyonunu etkileyeceği bilinerek birbiri arasında uyumlu mobilyalar tercih edilmeli, birbirine uyumlu mobilya modelleri kullanılmalı. Ek olarak rastgele firmalardan ürün satın almak yerine kendisini kalitesi ile kanıtlamış, kalitesi tartışılmayan mağazalara öncelik verilmeli. Zira yalnızca mobilya satın alınmıyor bununla birlikte güven de satın almış oluyorsunuz.

Oturma odası düzeni nasıl oluşturulur?

Mobilya takımlarının düzenlenmesi minimum karar vermesi kadar oldukça değerli bir iş. Zira oturma odalarının temel amaçlarından birisi rahatlıkla iletişimi kolay hale getirmek ve konforu sunmak. Amaç buysa yerleşim üzerinde çalışılırken dengeli davranılmalı ve tüm eşyaların kendi içinde simetrik uyumuna dikkat edilmeli.

Koltuk takımı ve yemek masasının araları bir hayli fazla uzak olmamalı, aynı çizgide arasında biraz boşluk bırakmak suretiyle düzenlenmeli, bununla birlikte aile bireyleri ve misafirler rahatlıkla sohbet etme fırsatına sahip olabilirler. Tabi uzaklığı kısa tutalım derken sıkış sıkış bir yerleşim oluşturmamaya da dikkat etmeliyiz. Rahatlıkla geçişe uygun ve en az o kadar da kendi içinde yakın döşenmesi ideal olanı.

Mobilya takımlarının arasındaki mesafeyi 1-2 metre civarında oynamalı arası fazla uzak olmamalı. Bir odak noktası etrafında ilerlenerek dekorasyon çalışmaları sürdürülürse nelerin nereye yerleştirileceği ortaya çıkacaktır, bir koltuk takımı veya çerçeve odak noktası olur ve oturma odası bunu merkeze alarak yerleştirilebilir.

2023 oturma odası dekorasyon önerileri

Oturma odalarının ebatlarıyla mobilya takımlarının ebatları orantılı olmalı, basık bir görüntüye sebep olmayacak şekilde ürün satın alması yapılmalı. Ek olarak oturma odalarının her vakit aydınlık şekilde kalmasına dikkat etmeliyiz, zira havasız kalmış bir oturma odası pek iç açıcı olmayacaktır. Oturma odalarınıza henüz hiçbir işlem yapılmadan evvel henüz boşken bakılmalı ve mekan detaylıca incelenmeli. Pencere girişleri ve kapı önleri mobilya koymak için değerlendirilmeli. Pencereden içeriye yansıyacak saf ışığı engelleyen bir atılım yapılmamalı.

Oturma odası duvar dekorasyonu

Duvar dekorasyonu başka dekorasyon çalışmalarını geri planda bırakacak türden olmamalı, öteki dekorasyon çalışmalarıyla ahenkli bir şekilde sürdürülmeli ve ne tarzda bir dekorasyon planı varsa ona uyumlu olmalı. Yalın bir dekorasyondaki duvarın rengi farklılaştırılarak hareketlilik sağlanabilir veya varlıklı bir dekorasyondaki duvarlar yalın bırakılarak başka ayrıştırır öne çıkarılabilir. Demek istediğimiz şu ki duvarlar dekorasyon çalışmasının önemli bir parçası ve ana görevi öteki bütün unsurları bütünleştirmek…

Duvar dekorasyonuna öncesinde duvarın rengi, duvar kâğıdı kullanılıp kullanılmayacağı gibi detaylara karar verilmeli. Aynı zamanda duvar kaplamaları da son zamanlarda yoğun ilgi gören alternatifler arasında. Normal bir evin duvarını taşla ördürmek veya tuğla örülmüş bir duvar gibi gösterebilmek için duvar kaplamaları kullanmak mümkün. Tüm dekorasyon tarzlarına uyumlu duvar kaplamaları bulunuyor. Oturma odalarının büyüklüğü küçükse odayı daha geniş gösterebilmek için duvarın renk tonundan destek alabiliriz.

Zıt renkler veya birbirini tamamlayan renklerle boyanmış olan duvar odayı mevcut halinden daha geniş gösterir. “ Duvarımı boyatmayı düşünmüyorum, duvar kağıtları bana yeterli” diyen kişiler için dikey desenli veya çizgili duvar kâğıtları güzel bir tercih. Duvar kâğıtları, boya kullanımına göre daha fazla kabul görüyor. Bununla birlikte zengin ürün seçenekleri olan bir renk kartelası olsa da desenlerin renkleri, dinamik olması gibi etmenler duvar kağıdı yönünde tercih yapmamız için bizi sürüklüyor. Duvar kağıtlarının cinsi silinmeye ve pratik temizlenmeye uygun olsun.

Sağlığa zararlı yapı ve malzemeler barındırmıyor olmalı. Duvar kâğıtlarının cinsi ise değişebiliyor, yerli ve ithal olma durumuna bağlı olarak kalitesinde, görünümünde bazı değişiklikler bulunuyor. Modern bir dekorasyon için 3d duvar kâğıtları ve süslemeler çalışmalara güzellik katacaktır. Ek olarak stropiyer çubuklar kullanılarak çerçeveler, işlemeli veya düz yapıdaki kartonpiyer, kanvas tablo, duvar sticker modelleri, çini tabaklar, farklı şekil ve ebattaki ayna, poster, eşit uzaklıkta döşenmiş led aydınlatmalar duvar düzenlemelerinde sıkça karşılaşılır.

Oturma odası aksesuar seçimi

Oturma odası aksesuar seçimlerinde oldukça zengin bir ürün çeşitliliği sıkça karşılaşılır. Her biri diğerinden daha güzel ürünler tüm oturma odaları için kolaylıkla uygulayabilen türden Mum, saksı, vazo, çerçeve led aydınlatmalar, dekoratif objeler, fanuslar, her birisi ayrı ayrı zarif şamdanlar oturma odalarında görmeye alışık olduğumuz aksesuarlardan yalnızca birkaç tanesi. Ferforje aksesuarlar, ferforje fener tasarımları, kum saatleri, dekoratif standlar, kâseler, suni bitkilerde salonlarda estetik bir tasarım sunuyor.

Oturma odası için aksesuarları satın alacağınız sırada odanızın enerjisini aşağı çekmeyecek ve ön plana çıkartacak ürünler seçmeye çaba gösterilmeli. örneğin endüstriyel stil salonlarda metal boru lambalar aydınlatmayı sağlarken bir taraftan da dekoratif bir uyum katar. Ek olarak vazgeçilmez aynalar da oturma odasını süslüyor ve dekorasyon çalışmasına farklı bir soluk getiriyor. İşlemeli, oyma ayrıntılı aynalardan yalın geometrik şekillere sahip aynalara kadar tüm ayna çeşitleri oturma odasında kullanılabilecek aksesuarlar içerisinde yer alıyor.

Oturma odası renkleri

Günün büyük kısmının oturma odanızda geçtiğinden dolayı tercih edilen renklerin yaşam enerjisi katması şart diyebiliriz. Ne tarzda bir dekorasyon taslağı uygulanırsa uygulansın tercih edilecek renklerin kaliteli ve ahenkli olması oldukça değerli. Oturma odası dekorasyonunu daha güzel görünmesine yardım eden renkler, bununla birlikte dekorasyonu uygulayacak olan kişinin beğenilerini de net bir şekilde göstermeli. Koltuk takımlarında zıt olan iki rengin bir arada kullanılmasıyla güzel bir ahenk yakalayabiliriz…

Zıt renkler kullanılarak uyumlu bir tasarım oluşturmak için mobilya takımlarının tonlarında uygulanacak düzenlemeler, soft geçişler, aksesuarlar ve duvarlar gibi yapı elemanlarının öne çıkması bakımından çok gerekli. Yalnızca tek renk merkezli bir yaklaşıma odaklanılmamalı. Zira renk etkeni olabildiğince büyük riskleri beraberinde getirir ve Oturma odası dekorasyonlarında ne kadar masraflı aksesuarlar, mobilyalar kullanılacak olursa kullanılsın güzel görünmeyebilir.

Dekorasyonun şık detaylarını ve yüksek kalitesini gösteren renklerdir. Renklerin insanlardaki yarattığı etki malum, dekorasyon çalışmasına da farklı bir ambiyans katmak için renklerin bu sihirli gücünden faydalanmalıyız.

Koltuk takımlarında veya aksesuarlarda tek tip renk ya da tek tip desen tercih etmek yerine farklı farklı alternatifler kullanarak güçlendirebiliriz. Renklerin ne anlama geldiğini bilmeliyiz bununla birlikte dekorasyonun gücü artar, Oturma odası dekorasyonlarında aşırıya kaçmaktan kaçınılmalı yoğun pastel tonlar ya da açık pastel tonları tercih nedeni olmamalı.

Mavi siyah uyumu

Oturma odanızda zıt renklerin ahengini sağlaması için ideal iki seçenek. Mavi tertemiz görünümü ile bilinen gökyüzünü ve berraklığı ile anılan pırıl pırıl denizi hatırlatıyor. Huzur, itimat, özgürlük sembolü olan bu renk odaya da aynı sıcak havayı hissettiriyor. Siyah ile birlikte kullanıldığında ise şık bir tasarım meydana geliyor. Ne çok ağır, ne de renksiz ruhsuz, doğru bir dekorasyon. Her detay tam beklendiği gibi…

Siyah beyaz seçimi

Beyaz ve siyah renkleri oturma odanızda sıkça tercih edilen renk alternatiflerinden biri. Beyaz renginin saflığının yanında tamamlayıcı özelliği ile siyahın gizemi bir arada buluşuyor. Oldukça sakin bir oturma odası için uyumlu, birbirini desteklemeleri bakımından da güzel olan iki renk.

Renklerin enerjisi, insanlardaki yarattığı etki anlatılacak olursa yaşamı kolaylaştıran iki renk ön plana çıkıyor. Asilliği ile bilinen kahverengi ve bej uyumu… Kahverenginin ağırbaşlı tavrına ayak uydurabilecek renklerden birisi bej ve beyaz tonlar. Kahverenginin yumuşak tonlarının kullanıldığı dekorasyon uygulamalarında sakin bir uyum yakalanıyor.

Nötr renklerle oturma odası

Oturma odalarının sakin, daha büyük, gözü yormayacak bir atmosferde olması için nötr renkler kullanmak mümkün. Gri, siyah ve beyaz renklerden oluşan yalın formlar oturma odanızda vurgulanabilir. Hareket katmak isterseniz de pastel tonlardan destek alabiliriz. Pastel tonlara sahip aksesuarlar, tekstil ürünleri oturma odalarınıza renk katacaktır.

Oturma odası tekstili

Salonlarda tercih edilecek olan tekstil ürünlerinin kaliteli olması bekleniyor. Temizlenebilir olan ürünler ile oturma odaları çok daha renkli, modern ve işlevsel bir görünüme kavuşur. Kadife, keten, yünlü kumaşlar satın aldığınızda bunların özelliklerini iyi bilmelisiniz.

Modası asla geçmeyecek tekstil malzemeleri kullanılırsa çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. örnek vermek gerekirse deri, deri kullanılan ürünler hiçbir zaman yıpranmaz ve kolay kolay eskimez. Yanmayan, yıpranmayan, tahriş etmeyen ve boyası hemen atmayan ürünler satın alıyor olmaya dikkat edilmeli. Elde edilen her ürün hem mekâna hareketli bir etki yaratmalı hem de sağlığımıza faydası olmalı.

Sonuçta oturma odası sadece süs olsun diye dekore edilmiyor. Minderler ve minder kılıfları, perdeler, halılar başka oturma odası tekstil ürünleri arasında. Bu oturma odası tekstil ürünlerinin de işlevsel olma durumuna dikkat etmeliyiz. Pamuklu minderler olabildiğince konforlu, omurgamıza zarar vermiyor ve çok iyi olmalı.

Oturma odası perde modelleri

Perde tercihi dekorasyonu yapan kişinin beğenisine göre yapılır. Oturma odasındaki perde modellerinde en çok karşılaşılan kruvaze perde modeli oturma odalarınıza bambaşka doku ve huzur katar. Manuel ve mekanizmalı olmak suretiyle iki bambaşka sisteme sahip. Mekanizmalı olan modelleri, içine koyulan bir ürün desteğiyle sağa ve sola açılabiliyorken manuel olanları elle açma kapamaya uygun. Kruvaze perdeler için üretilmiş olan perde aksesuarları da bulunuyor, bu aksesuarlar desteğiyle oturma odası hareket kazanır.

Bir başka seçenek ise stor perdeler…

Tül perde gereksinimini yok eden stor perdeler oturma odası dekorasyonuna uyumlu bir tasarım katıyor. Ek olarak olabildiğince meşhur bir tercih olan stor perdeler tüm bütçelere de uyumlu. 50 liradan 8000 liraya kadar uzanan bir fiyat listesi vardır, bu sebeple oturma odası dekorasyonuna uyumlu stor perdeler yaptırmayı düşünebilirsiniz.

çeşitli renk ve desenlerde perdeler olabildiğince şaşırtıcı bir hava katar. Dünden bugüne ayna tutan halılar ise dinamik, geometrik, yerel desenlere sahip veya vintage bir tasarım verebilir. Halı seçiminde tüy tutmayan, kir tutmayan ve garantili ürünlerin seçilmeli.

Oturma odası stili

Dekorasyondaki bir bütünü meydana getirmek, tarzı en uygun şekilde yansıtmak, günümüz veya geçmiş zamanları başarı ile kurgulamak için ortaya bir tarz yansıtmak şart. Evin en çok kullanılan yeri olan oturma odası için kullanılabilecek stil hem konforu hem şıklığı eş zamanlı içerisinde barındırabiliyor olmalı. Keyif yapacağınız köşeden televizyon ünitesinin koyulacağı yere,, dolapların koyulacağı yere kadar her yer uyumlu olmak zorunda. Etkin bir dekorasyon için renkler, mobilya derken stil tamamını kapsamaktadır.

Doğalı ve doğayı anımsatan rustik stil mi, kapitone dikişlere sahip çağdaş stil mi, metal aksanın öne çıktığı endüstriyel stil mi ruhumuzu en çok okşayan “ben” dedirten… Misafirlerinizin rahatça ağırlanması ve aile üyelerinin huzurlu bir gün yaşayabilmesi için oturma odalarının beklenen güveni fısıldıyor olmalı. Spor oturma odaları için çağdaş stil ve modern stilden destek alınır.

Klasiğe bir hayli fazla kaçmadan günümüz şartlarına kopmayan bir dekorasyondaki oturma odası stili olur. Evin en çok tercih edilen bölümü olması sebebiyle evinize geldiğinizde kendinizi rahatlığa bıraktığınız, misafirinizi ağırlarken şıklığı yansıttığımız, televizyon karşısında veya kitaplarımızla keyif köşesine yerleştiğimizde en keyif aldığımız mekan oluyor.

Oturma odası aydınlatma ürünü satın almak

Oturma odası avize seçimi

Aydınlatmanın önemi salonlarda da karşımıza çıkıyor. öyle aydınlatma aksesuarları kullanılmalı ki şık ve ergonomik olmalı. çeşidin çok olduğu lambalar, her birisi diğerinden daha iddialı tasarımlarla oturma odalarına canlılık katıyor.

Cadde üzerinde bir çok durak bizi kaliteli olan aydınlatma unsurlarına çıkarıyor. Oturma odası avize tercihi yapmak olabildiğince zevkli bir iş, işte tam da bu sebepten dolayı dekorasyon çalışmasına uyumlu avize modelleri araştırırken çok vakit kaybettiren bir iş gibi görünmüyor.

Aydınlatılacak odanızın gün ışığını ne oranda aldığı tespit edilmeli ve bu durumda oturma odası avize tercihi yapılmalı, gün ışığının yetmediği yerler, büyük büyük aydınlatma aksesuarlarıyla aydınlatılmalı. Oturma odalarının boğucu olmaması adına her detay kesin olarak planlanmalı. Tarzınıza uygun seçilmiş avizeler zarif olur, ek olarak da doğru bir şekilde aydınlatılırsa karanlık görünmez.

Abajur ve aplikler

Abajur ve aplikleri yardımcı aydınlatma aksesuarları arasında yer alıyor Temel aydınlatma ürünün yetmediği noktada aplik ve abajurlar devreye giriyor ve oturma odalarının daha çok ışık almasına imkan verir. Güzel bir avize son derece kullanışlı abajurla etkin bir iş ortaya koyar. Lambaderler ise başka aydınlatma unsuru arasında gösterilebilir. Çeşit çok olması sebebiyle seçim yapmak olabildiğince zorlaşsa da tüm bu aydınlatma kriterleri en eksiksiz faaliyeti göstermek gayesiyle olabildiğince kaliteli bir şekilde üretiliyor.

Led aydınlatma sistemleri

Led aydınlatma ile oturma odalarının aydınlatması daha dengeli dağılır. Olabildiğince çağdaş çizgide bir tasarım gösteren led aydınlatmalar rastgele bir ürünü öne çıkarmak için de ek olarak kullanmak mümkün. Duvar, zemin ve tavan gibi yapı elemanlarına eşit uzaklıkta uygulandığında oturma odalarının daha aydınlık bir tasarım vermesi için hizmet veriyor. Ek olarak bu ürünün renklileri de bulunuyor. Her renkte led aydınlatma satın alabilirsiniz, dekorasyon çalışmalarınızda ilişkilendirilebilirsiniz.

Oturma odasını çocuklara göre şekillendirmek

Oturma odalarının her yaş setine uyumlu olmalı, özellikle belirtecek olursak de çocuklara uygun bir oturma odası dekorasyonu olabildiğince fonksiyonel. Çocuklarda minimum yetişkinler kadar oturma odasının konforundan faydalanabilmeli ve diledikleri vakit salonlarda eğlenebilmeliler. Oturma odalarının tasarım sürecinde çocuğun etkinlik alanına göre düzenlemelere karar vermeliyiz.

Sivri köşeli mobilyalardan uzak durmalısınız, bir hayli fazla açık rengin tercih edildiği mobilyalara bakarken dikkatli olunmalı. Ek olarak çocuğun boyuna uyumlu ürünler seçilmeli, oturma odanızda çocuğunuz için de bir köşe hazırlanmalı. Bununla birlikte anne baba ve çocuklar arasında sağlıklı bir iletişim olur. Tabi ki oturma odanızda rastgele bir dağınıklık olmaması için çocuğa çok gerekli uyarılar yapılır, doğru sınırlar çizilince herkes bu işten faydalı çıkar.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir