Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Meslek seçiminde ilgi, yetenek ve eğitim gibi konular her ne kadar önem arz etse de; seçilen mesleğin geliri, statüsü ve sürdürülebilir olması da bir o kadar önemlidir. Her dönem meslek öncelikleri, içerisinde bulunduğumuz sürece göre değişkenlik göstermektedir. Sürekli gelişmekte olan Dünya şartları, bizlere de yeni meslek kapıları açmaktadır. Özellikle çığır açan teknoloji sayesinde toplumsal yaşamı değiştirmeye başlamıştır. Yapay zekanın günden güne ilerlemesi, yazılım üzerine olan ihtiyaçları artırmaktadır. Meslekler de bu alanlara göre faaliyet göstermeye başlıyor. Gelecekte yok olmayacak ve her daim ihtiyaç duyulacak meslekleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

Yazılım Ve Uygulama Uzmanı

Hayatımız tamamen dijitalleşmeye başladı. Bu dijitalleşme hayatımızı her anlamda kolaylaştırmaya yarıyor. Tüm bunların en temelinde ise, yazılım bulunmaktadır. Günlük hayatta karşımıza çıkan tüm nesneler yazılım kodları sayesinde oluşmaktadır. Bu nedenle geleceğin meslekleri arasında ilk sıralarda yazılım ve uygulama uzmanlığı yer almaktadır.

IoT Uzmanı

IoT kavramı, etrafımızda bulunan nesnelerin her birinin internete bağlı olarak işlem görmesi anlamına gelmektedir. Örneğin akıllı binaların iç ve dış tasarımları IoT sayesinde yapılmaktadır. Gelecekte de çoğu şeyi uzaktan, internetin sağlamış olduğu kolaylıklar sayesinde gerçekleştireceğiz.

Dijital Pazarlama Ve Strateji Uzmanı

Ürün veya hizmetleri dijital pazarlama yoluyla, hedef kitleye ulaştırmak; eski pazarlama yöntemlerine nazaran en fazla tercih edilendir. İnsanoğlu her zaman pazarlamaya ihtiyaç duyacağı için bu sektör her zaman yaşayacaktır. Son dönemlere damga vuran bu meslek, gelecekte en fazla rağbet gören meslek dallarından birisi olacaktır.

Yapay Zeka Ve Robotik Mühendisi

İnsan beyninin yapabileceği şeylere en yakın olanı yapay zekaya yükleyerek, hayatımıza dahil ediyorlar. Günümüzde pek çok yapay zeka unsuru ile iç içe yaşamaktayız. Google haritalar, yüz tanıyıcılar, e-ödemeler, dijital asistanlar yapay zekaya örnek verilebilir. Çok daha fazla üretim ile her geçen gün yapay zekaya daha fazla ihtiyaç duyar hale geliyoruz.

Drone Pilotluğu

Hayatımızın her alanında ilgi görmeye başlayan droneler, her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Droneler çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Gerek fotoğraf video çekimlerinde gerekse askeri alanda drone kullanımı çok fazla artmıştır. Bu nedenle geleceğin meslekleri arasındadır.

Influencer

Türkçe karşılığı ‘’etkilemek’’ olan bu mesleği sürekli duyar hale geldik. Bir ürün veya hizmeti almadan önce deneyimleyenlerden yola çıkarak hareket etmek herkesin hoşuna giden bir durumdur. Gelecekte de asla varlığını bırakmayacak bir meslek haline bürünmüştür.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir