Google Project Loon Balonu Dezavantajlıların Umudu

Birçok yüksek teknoloji çalışmasıyla ünlü olan Google, kitlelere yüksek hızlı internet bağlantısı sağlamak için birçok projeye imza attı. Google Fiber projesi, fiber optiği kullanarak Gigabit hizmetini sağlıyor, bu, elimizdeki bağlantı hızından çok daha hızlı. Ancak şirketin, sahip olmadığı alanlara basit yüksek hızlı internet erişimi sağlamayı amaçlayan bir başka projesi var. Bu proje düşük teknoloji balonları gibi düşündüğümüz bir şey kullanıyor!

loon balonu

loon balonu

Google İnternet Balonu Teçhizatlarını Tamamladı

Google’ın “Proje Loon” planı, bulutların üstünde, stratosferde yüzen araçlarla dolu balonlarla kablosuz ağlar oluşturmak. Her balon, alttan güç için takılı Güneş panelleri ile kablo yoluyla asılı olan elektronik bir metal kutuya sahip. Elektronik yük, her şeyi kontrol etmek için bilgisayar donanımı, güneşle toplanan gücü depolamak için şarj edilebilir lityum iyon pilleri, balonları izlemek için GPS üniteleri, onlarca sensör sayesinde Google’ın diğer balonlarla kablosuz iletişim için atmosfer koşullarını ve radyo cihazlarını izleyebilmesini sağlıyor.

Balonlar birbirleriyle, yeryüzündeki ağ ekipmanlarıyla ve mobil cihazlarla iletişim kurarak, insanlara bağlanacaklar. Ayrıca balonlara tutturulan LTE ağ teçhizatı, mevcut telefon şirketlerinin hücresel spektrumlarında çalışacak ve balonların, zemin üzerindeki cep telefonları ve kulelerle doğrudan iletişim kurmasına izin verecek ve özel zemin antenleri kurmanın gereğini ortadan kaldıracak.

loon projesi

loon projesi

Kabaca 4 milyar insan hala internet erişimine sahip değil. Birçoğu internet altyapısının henüz ulaşmadığı veya kapsama alanının yetersiz veya yasa dışı pahalı olduğu alanlarda yaşıyor. Şimdiye kadar dışarıda bırakılmış dezavantajlı kesimlere ulaşılması için çabalayan insanlar olduğunu görmek, memnuniyet verici ve servisin bir kısmının balonlarla sağlanabilmesi, daha da eğlenceli hale geliyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir