Google Search Console Nedir? 

Google Search Console, ücretsiz hizmet veren ve insanların yararına kullandığı bir aplikasyondur. Bu hizmet sayesinde, dilediğiniz gibi Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl bir konumda olduğunu izleyebilir ve yönetebilirsiniz. Siteniz ile alakalı meydana gelen sorunları rahatlıkla giderebilirsiniz. İşletme sahipleri, pazarlamacılar, seo uzmanları, site yöneticileri, web geliştiriciler Google Search Console’i kullanabilir, avantajlarından yararlanabilirler. Doğru kullanıldığı takdirde kullanıcısına büyük avantajlar sağlayacaktır. Ne tür aramalar sitenizi daha aranır kılar? İçerikleriniz neye göre öne çıkıyor? Sitenizin genel durumu ne durumda? Tüm bunların cevabına Google Search Console aplikasyonu sayesinde ulaşabilirsiniz. 

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Google Search Console uygulamasını kullanabilmek için öncelikle, Google Search Console sitesine girerek g-mail ile oturum açmak gerekir. Oturum açıldıktan hemen sonra, Console sayfanıza eklemeler yapmanız gerekir. Google bunu bir mülk olarak adlandırmaktadır. Mülk aslında sitenizin ta kendisidir. Ana sayfanın üstünde yer alan ‘’Özellik Ekle’’ butonuna tıklayarak Mülkün adını yazıp ekleyiniz. Uygulamayı kullanmak için bir diğer adım ise, doğrulamadır. Ana sayfanıza HTML etiketi ekleyerek, alan adı sağlayıcınızda oturum açma gibi seçenekler ile hesabınızı doğrulayın. 

Doğrulama işlemi de başarı ile tamamlandıktan sonra tercih edilen etki alanını yani, domaini seçmek gerekir. Bu kısımda Console hesabınızı Analytcis’e bağlayarak iki hesap arasında bilgi paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Google’ye tercih ettiğiniz adresi belirtmelisiniz. Aksi takdirde birisi sitenizi link olarak gönderdiğinde, olduğundan farklı bir görünüm tercih etmişse eğer bu durum maalesef ki Google tarafından eksik işlem olarak değerlendirilir. Bu gibi olumsuzluklara sebebiyet vermemek adına Google Search Console’da ayarlar sekmesine gelerek, siteye ayarları kısmına tıklayın. Google, bu alanda tercih etmek istediğiniz domain görünümünü soracaktır. Tercihinizi işaretleyip ardından kaydediniz. 

Hazır hale gelen Console, son olarak site haritası eklenerek sonlandırılmalıdır. Site haritası sayesinde web sitenizin doğru ve güvenilir bir şekilde taranması kolaylaşacaktır. XML formatında bir harita daha güvenilir olacaktır. Site haritaları sekmesinden web siteniz için oluşturduğunuz haritanın linkini girebilirsiniz. Gönder tuşuna basarak artık gönül rahatlığıyla Google Search Console kullanıcısı olabilirsiniz. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir