Bilgisayara Format Nasıl Atılır? 

Bilgisayar, günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız bir cihazdır. Özellikle iş ve eğitim hayatımızın vazgeçilmezidir de denilebilir. Bu kadar sık kullandığımız cihazın da kimi zaman yenilenme ihtiyacı hissedeceğini kabullenmeliyiz. Format atarak bilgisayarlarımızı, yeni alınmış haline döndürebiliriz. Tıpkı ilk zamanki gibi kullanıma hazır hale gelecektir. Bu yenileme işlemini yapmamızdaki en büyük sebep, bilgisayarın bir süre sonra yorulup, yavaş iş görmeye başlamasıdır. Bir diğer önemli sebebi ise, çeşitli virüslere maruz kalmasıdır. Format atarak gizli bulaşmış virüsleri temizleyebiliriz. Peki, bilgisayara nasıl format atılır? Format atarken nelere dikkat etmeliyiz? Detaylıca inceleyelim. 

Bilgisayara format atma işleminden önce, değerli dosya, belge veya fotoğraflarınızı taşınabilir bir belleğe aktarmanız gerekmektedir. Aksi takdirde önem arz eden her şey silinecektir. Bu işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatarak, başlarken ‘delete’ tuşuna basıp, bios ekranına gelin. Karşınıza muhtemelen ‘boot’ veya ‘boot setting’ olarak bir tema çıkacaktır. Enter tuşuna basın. Yön tuşlarından yararlanarak boot seçeneğine girin ve bilgisayarın başlama seçeneğini cd room yapın. Açılan ekranda kurulum dosyasını en üst sıraya alarak işlemi kaydedin. Kayıt işlemini F10 tuşuna basarak halledebilirsiniz. 

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayar yeniden başlatılır ve kurulum ekranı masaüstünde aktif bir hale gelir. Ardından işletim sistemi cd sini cd room a takarak bilgisayarı yeniden başlatın. Siyah ekranda cd den ön yükleme için herhangi bir tuşa tıklayın yazı çıkınca da entere basarak yüklemeyi başlatın. Yükleme esnasında karşınıza bazı seçenekler çıkacaktır. Disk, hafıza, saat, bilgisayar adı, kullanıcı adı gibi seçenekleri dilediğiniz gibi doldurarak devam edin. Önünüze hard diskin bölümleri belirecektir. Gelişmiş ayarlara girerek C sürücüsünü şekillendirip tekrardan aynı yere işletim sistemini kurabilirsiniz. 

Bilgisayar, tüm bu işlemler esnasında birkaç kez yeniden başlatılacaktır. Ön tuşa basın seçeneği belirdiğinde tekrar tıklarsanız, yaptığınız tüm işlemler boşa çıkacak ve hepsini tekrardan yapmak zorunda kalacaksınız. Bu gibi olumsuzluklardan kaçının. Format atma işlemi son derece dikkat isteyen, önemli bir işlemdir. Bilgisayarınız format esnasında şarjı takılı bir halde bulunmalıdır. Format esnasında dil seçimi de oldukça önemlidir. Tüm bu adımları sırasıyla hallettikten sonra, format atma işleminiz sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olacaktır. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir